Tarım dışı istihdam nasıl yorumlanmalı?

0
3201

Senem Türkanoğlu/Anapara.com
ABD’de yayınlanan tarım dışı istihdam verisi yatırımcıların yakından takip etmesi gereken verilerin başında yer alıyor. Özellikle finans piyasasında işlem yapan yatırımcılar için tarım dışı istihdam verisi büyük önem arz ediyor.
DOLAR 2016’DA NE OLUR? TIKLAYIN

TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ NASIL YORUMLANIR? TIKLAYIN!
Tarım dışı istihdam verisinin günü ve ne zaman açıklanacağı yatırımcılar tarafından bilinmelidir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her ayın ilk Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi; tarım dışında çalışan kişilerin sayısını gösteriyor. Bir nevi tarım dışı istihdam verisi istihdamdaki gelişmeyi analiz ediyor.
Amerika’da meydana gelen 2008 Lehman Brothers krizi, iş gücünü yakından etkiledi. Lehman Brothers krizinin ardından iş gücü normale döndü. Böylelikle gözler tekrardantarım dışı istihdam değişim rakamlarına yöneldi.  Buradan da anlaşılacağı üzere tarım dışı istihdam verisi en önemli verilerden biri konumunda bulunuyor. Dolayısıyla tarım dışı verisinin pozitif gelmesi dolara olan talebi arttırıp doları olumlu etkilerken, verinin beklenenden kötü gelmesi ise doları negatif etkiler. Dolayısıyla bu verinin doğru yorumlanması yatırımcıların lehine olacaktır.
Tarım dışı istihdam verisinin yanı sıra Fed’in para politikalarına dair aldığı kararlar doğrudan doların seyrini etkiler. Bu sebeple yatırımcılar Amerika Merkez Bankası’nın açıklamalarını yakından izlemeli.

Peki, bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde beklenti ne yönde?
Uzmanlar tarım dışı istihdamın Ocak ayında 190,000 artmasını bekliyor. Ancak dün beklentilerin üzerinde açıklanan haftalık işsizlik maaş başvurusu sayısı istihdam piyasasının içinde bulunduğu durumun beklenenden daha zayıf olabileceğine işaret ediyor.

 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.