TL dolar karşısındaki güçlü seyrini koruyor

0
693

Bugüne 2.9136'dan başlayan dolar/TL, 2.9060 ve 2.9195 seviyeleri arasında dalgalanarak sabah saatlerindeki sakin seyrini korudu. Dolar/TL'de Perşembe günkü kapanışa göre bir yıllık kazanç yüzde 18.15 düzeyinde gerçekleşti.

Dün 2.9136 seviyesinden kapatan kurda rekor, 24 Eylül'de görülen 3.0752 seviyesinde bulunuyor. Dolar/TL, TSİ ile 11:55'te yüzde 0.5 düşerek 2.9082'dan işlem gördü.

HSBC Hazine Grup Başkanı Fatih Keresteci, “Türk Lirası son üç dört gün içinde önemli ölçüde değer kazanmış olmasına karşın gelişen piyasalar sepetine göre o kadar da iyi değil, yani sıralamada ilk üç ya da ilk dörtte yer almıyor. Bunu da anlıyorum, enflasyon çift haneye giderken, Türk Lirası'nın o kadar iyi performans kaydetmesini beklememek lazım” dedi.

Keresteci, “Piyasa oyuncuları merkez bankasının faiz koridorunun üst kısmını aşağı çekme şeklinde bir eğilimi olabileceğini düşündüğü için kur çok fazla aşağı gelmiyor. İkincisi ise, Türkiye'de cari işlemler açığı azalıyor olsa bile, bankacılık dışı kesimin yaklaşık 175 milyar dolarlık açık döviz pozisyonu” şeklinde görüş bildirdi.

Hisse senetleri tarafında ise, güne yüzde 0.03 düşüşle 74,485.66 puandan başlayan Borsa İstanbul 100 Endeksi (BIST 100), saat 11:55'te yüzde 0.12 yükselerek yaklaşık 74,600 puan oldu.

New York Fed Başkanı William Dudley'nin Çarşamba günkü konuşması ardından gelişen piyasalarda hakim olan iyimser hava, Türk Lirası ve Türk Lirası cinsinden varlıkların yükselişinde etkili olmuştu. Uzmanlar, TL'deki yükselişin Türkiye'ye ilişkin veriler ya da finansallardan değil, doların güç kaybetmesinden kaynaklandığını belirtirken, Fed'in beklendiği oranda veya sıklıkta faiz artırımına gitmeyeceğine ilişkin spekülasyon doların küresel varlıklar karşısında değer kaybetmesine neden oluyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.