Tarım dışı istihdam verisi öncesi bilinmesi gerekenler 07.10.2016

Fed'in Aralık ayındaki kararı için kritik önemdeki tarım dışı istihdam verisi öncesi bilmeniz gerekenler

0
1611

Bugün yayınlanacak ABD tarım dışı istihdam verisi hem küresel piyasalar hem de ABD için kritik önem taşıyor.

Veri, Fed’in Aralık’ta faiz artışına gidip gitmeyeceği konusunda piyasalara önemli işaretler sunacak.

Bununla birlikte ABD’de seçimlerden önce seçmene ekonominin gidişatı ile de ilgili fikir verecek.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler Eylül ayında ABD’de tarım dışı istihdam artışının 170 bin olduğunu tahmin etti. Ekonomistlerin işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 4,9 oldu.

İşte iki açıdan kritik veri ile ilgili bilinmesi gerekenler

1- İŞSİZLİK TABLOSU

İstihdam raporunda daha çok istihdam artışı rakamları dikkat çekiyor. Fakat Fed için asıl önemli rakam işsizlik oranı. Beklenti ABD’de Eylül ayında işsizliğin yüzde 4,9 olması yönünde. Sert bir düşüş yaşadıktan sonra, katı istihdam büyümesine rağmen işsizlik genel olarak geçen sene istikrarlı seyretti. Bu iyi bir işaret. Zira hem istihdam edilen kişilerin sayısı hem de iş arayanların sayısı artış gösteriyor. Eğer bu trend devam ederse, Fed’in faiz oranlarını artırma konusunda hissettiği baskı hafifleyebilir. Ama işsizlik gerilemeye devam ederse bu ekonominin ısındığını gösterir ve Fed’in üzerindeki baskıyı çok çabuk kaldırır. Fed’in yıl sonuna ilişkin işsizlik beklentisi yüzde 4,8.

2- İSTİHDAM RAKAMLARI HAKKINDA

İstihdam büyümesi, zayıf geçen bahar ayları sonrasında yazın güçlendi. Haziran-Ağustos ayları arasında ekonomide istihdam artışı ortalama 232 bin oldu. 2016’nın genelinde ortalama istihdam artışı 182 bin olarak gerçekleşmişti. Geçen yıl aynı dönemde ekonomiye 219 bin çalışan katılmıştı.

3- SAATLİK KAZANÇLAR

Eğer istihdam piyasasının tamamen sağlıklı olduğu gösteren bir işaret varsa o da bu yıl çalışanların ücretlerinde yaşanan artıştır. Özel sektör çalışanlarının Ağustos ayında saatlik kazancı 25,73 dolar olarak gerçekleşti. Böylelikle kazançların bir önceki yıla göre yüzde 2,4 artış gösterdiği görüldü. Temmuz’da kazançlardaki yıllık artış yüzde 2,7’yi görmüştü. Bu ay yaşanacak güçlü bir artış istihdam piyasasındaki rekabete işaret edecek. Ücret artışları enflasyonun yükselmesine yol açmadan hane halkının finansal durumunun güçlenmesi için yeterli olarak değerlendiriliyor.

4- UYANAN GÜÇ

İşgücü büyümesi, ABD ekonomisi için geçen yılın en çok teşvik edici sinyallerinden biri oldu. Ağustos ayı itibariyle bir yıllık dönemde bir işi olan ve iş arayan kişi sayısı 2,4 milyon artış gösterdi. Böylelikle 2007 yılı başından bu yana en büyük 12 aylık artış görüldü. 25-54 yaş arası işgücü katılımı oranı Ağustos’ta yüzde 81,3’e yükseldi. Geçen senenin Ağustos ayında bu rakam yüzde 80,7 olarak gerçekleşmişti.

5- SEKTÖREL BAKIŞ

İstihdam yaratan sektörlerin durumu ekonominin ne kadar sağlıklı olduğunu gösteren önemli bir veri olarak değerlendiriliyor. Geçtiğimiz iki yıl boyunca ekonomi üzerindeki en büyük risk petrol, doğalgaz ve kömür gibi enerji sektöründeki segmentler olmuştu. Petrol fiyatlarında yaşanan sert düşüş bu alandaki istihdamın da daralmasına yol açmıştı. Ağustos ayında madencilik ve ilgili sektörlerdeki istihdam oranı son iki yılda yüzde 25 geriledi ve Ağustos ayında istihdam 679 bine düştü. Sektördeki daralmanın sonu yaklaşıyor olabilir. Eğer böyle olursa önümüzdeki çeyreklerde bu durum ekonomiyi destekleyebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.