Tatile gitmek için birikim yapmanın yolları

Tatilin hayalini kurup bir yandan da bütçemizi zorlamadan nasıl tatile gideceğinizi mi düşünüyorsunuz. Artık daha fazla düşünmenize gerek yok!  Çünkü hayalinizdeki tatile gitmek için nasıl birikim yapmanız gerektiğinin yollarını açıklıyoruz. İşte tatile gitmek için birikim yapmanın yolları:

0
4534

Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarın

Para biriktirmenin en etkili yolu hiç şüphesiz ki tasarruftur. Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkararak tasarruf için ilk adımı atabilirsiniz. Peki, nasıl tasarruf yapılır? Örneğin; bir çanta aldınız ve o çantanın farklı bir rengini daha almak istiyorsunuz. İhtiyacınız olmadığı halde elinizde bulunan aksesuarın farklı rengini satın alarak paranızı gereksiz yere harcıyorsunuz. Para biriktirmek istiyorsanız bu ve benzeri durumlardan kaçınmalısınız. Gereksiz harcamaları hayatınızdan çıkarak hayal ettiğiniz tatile gidebilirsiniz.

Harcamalarınızı not edin

Tatil birikimi için; gelirinizi, giderinizi not ederek paranızı kontrol altına almalısınız. Gün içerisinde yapmış olduğunuz tüm harcamaları mutlaka defterinize not etmelisiniz. Not etme tekniği sayesinde harcamalarınız gözünüz önünde olur ve kendinize para harcamamak adına dur diyebilirsiniz.

İndirimleri takip edin!

Tatile çıkmak istiyorsanız; İndirimleri takip ederek çok uygun fiyatlara ihtiyacınız olan şeyleri satın alabilirsiniz. İndirimler sayesinde bütçenizi çok zorlamadan çok düşük miktarlara ihtiyaçlarınızı tamamlama imkanı bulabilirsiniz. Sadece indirim de diye alışverişi abartmamalısınız. Eğer alışverişi abartarak bütçenizi zorlarsanız indirimin hiçbir anlamı kalmaz ve bu size ekstra masraf olarak geri döner.

Birikimi alışkanlık haline getirin

Bir şeyin alışkanlığa dönüşmesi için 66 gün tekrarlanması gerekiyor. 66 gün boyunca para biriktirmeyi deneyerek bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Dışarıda sık sık yemek yemeyin

Dışarıda sık sık yemek yiyorsanız, bunu tatil birikiminizi düşünerek bir an önce bırakmalısınız. Yemeğinizi evde pişirerek tasarruf edebilirsiniz. Yalnızca yemek masraflarını hayatınızdan çıkartırsanız paranız cebinizde kalır ve bu da tatile gitmenizi sağlayabilir.

Yatırım yapın!

Tatil planlarınızı bir önce gerçekleştirmenin yollarından biri de; doğru yatırım. Doğru bir yatırım için araştırma yapmanız şart! Potansiyel kar fırsatlarını araştırarak size uygun yatırım aracını tercih edebilirsiniz. Böylece doğru yatırımla paranızı değerlendirebilirsiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.