Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Yıllardır bir evim olsun diye hayal kurdunuz. Şimdi ise  hayalini kurduğunuz evi nihayet almanın zamanı geldi. Fakat ev alırken hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? İşte ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenler…

0
2235

Ev dendiğinde akıllara ilk olarak; sıcacık yuva, yaşam alanı ve daha birçok şey geliyor. Peki, vaktimizin çoğunu geçirdiğimiz sıcacık yuvayı satın alırken hangi maddelere dikkat etmeliyiz? Bu sorunun cevabını bilmiyorsanız ev alırken dikkat etmeniz gereken maddeleri şöyle sıralayabiliriz;

Tapuya dikkat edin

Ev alırken dikkat etmeniz gereken ilk husus hiç şüphesiz ki; tapu. İlk olarak satın alacağınız dairenin tapusunun niteliği sorgulamalısınız. Bu tam olarak ne oluyor? Şöyle ki;  daire kat irtifaklı mı(inşaat halindeki veya inşaatı henüz başlamamış ev için, müteahhit ile yapılan karşılıklı bir anlaşma) kat, mülkiyetli mi (inşaatı tamamlanmış daire için alınan tapu) kooperatif devirli mi, toprak tapulu mu? Tapu dairesine giderek tüm bunları incelemeniz gereklidir.

Ev almadan önce semt araştırması yapın

En temel ihtiyaçlar arasında yer alan evi satın almadan önce semt araştırması yapmalısınız. Hangi semtte oturmak istiyorsanız, oturacağınız lokasyonun gelişme potansiyeli nedir, metroya yakın mı? Hastane, okul, alışveriş merkezine ne kadar uzaklıkta?  Satın alma kararı vermeden bütün bu hususları göz önünde bulundurmalısınız.

Fiyatları karşılaştırın

Semt seçimin ardından emlak ofislerinden veya internetten bölgedeki evlerin fiyatlarına bakarak, karşılaştırma yapmalısınız. Evi krediyle alacaksanız da mutlaka kredi faiz oranlarına ve bankaların kampanyalarına bakmalısınız.

Vergi borcunu es geçmeyin

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; konutun geçmiş yıllara ait vergi borcu ve ipotekli olup olmadığıdır. Eğer sıfır bir daire almayacaksanız geçmiş yıllara ait borçlardan da sorumlusunuzdur. Bunun yanı sıra evin aidat borçlarını da kontrol etmelisiniz.

Güven faktörünü göz ardı etmeyin

İlerde tatsız olaylar yaşamak istemiyorsanız yaşadığınız yerin güvenli olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun dışında evin ısınma, depreme dayanıklılık, otopark, bahçe, ışık ve güneş alma durumu, oyun parkı gibi ihtiyaçlarınıza yeterli ölçüde cevap vermesine özen gösterin.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.