“Tek sorunumuz FED değil”

0
2774

Ülkenin Güneydoğu bölgesinde artan terör olayları, yaklaşan seçimler ve ABD'de olası faiz artırımı ile birlikte, Türkiye bu hafta uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings tarafından gözden geçirilecek. Fitch Türkiye için değerlendirmesini Cuma günü açıklayacak.

Standard & Poor’s (S&P) tarafında hali hazırda yatırım yapılamaz seviyede nota sahip olan Türkiye, Fitch'ten not indirimini düşündürebilecek bir açıklama gelmesi durumunda, yalnızca yatırım yapılabilir varlıklarla sınırlı yatırımcılardan gelen ek satış baskısı ile karşılaşabilir. Fitch geçen, Türkiye'nin bankaların büyük miktarlıı dış borcundan dolayı, Fed'in faiz artırımına "en duyarlı" gelişen piyasalar arasında yer aldığını kaydederek, bu düşünceye ufak da olsa bir göz kırpmıştı.

Londra'da TD Securities gelişen piyasalar araştırma müdürü Cristian Maggio, Salı günü Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Görünümün durağandan negatife çevrilmesi yönünde artan bir tehdit var," dedi ve "Fitch'in yorumlarının ardından, geçen hafta gelişen piyasalarda görülen zayıflıkla birlikte, bu hareket düşünülemez değil" şeklinde görüş bildirdi.

Maggio, böyle bir adımın,şu ana kadar gelişen piyasalar içinde ikinci en kötü performans gösteren Türk Lirası ve tahvilleri için daha fazla sıkıntı anlamına gelebileceğini kaydetti. Türk Lirası Pazartesi günü rekor seviyeye geriledi ve 10 yıl vadeli tahvillerin faizi yüzde 10.70'e çıkarak, Fitch tarafında Türkiye'nin altında, spekülatif nota sahip Portekiz2in tahvil faizinin neredeyse dört katına ulaştı.Türk Lirası bazında tahvillerin faizi ise bu yıl yalnızca, geçen hafta Standard & Poor’s yarafından notu yatırım yapılamaz seviyeye indirilen resesyondaki Brezilya'dan daha düşük.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.