Temettü Nedir?

Temettü (kar payı) borsada işlem gören bir şirketin bir yıllık dönem içerisinde elde ettiği kârdan mevcut ortaklarının da yararlanma hakkı olarak tanımlanabilir.

0
6125

Temettü nasıl dağıtılır?

Şirketler kâr payını nakit veya bedelsiz sermaye artırımıyla hissedarlarına kullandırabilir.

  1. Nakit olarak hissedarlara ödenen temettüler: Bedelsiz sermaye artırımına gitmeden şirketin elde ettiği kardan hissedarlarına verdiği nakit tutardır.
  2. Bedelsiz sermaye artırımı: Şirketin elde ettiği karı sermayesine ekleyerek bu sermayeyi bedelsiz bir şekilde hissedarlarına kullandırmasıdır.

Temettü  hesaplaması nasıl yapılır?

Temettü hesaplamasına örnek vermeden önce birkaç bilgiyi paylaşalım. Hisse senetlerinin üzerinde nominal değer olarak 1 TL yazar, bu tüm hisse senetleri için aynıdır. Temettü de bu nominal değer üzerinden hesaplanır. Şimdi temettünün bir örnekle nasıl hesaplandığını verelim. Mesela; elinizde 100 adet hisse senedi olduğunu farz edelim ve hisse senedini elinde bulundurduğunuz şirketin de yüzde 40 temettü ödeyeceğini varsayalım. Bu durumda 1 TL karşılığında 40 kuruş temettü alırsınız, 100 adet hisseden ise 40 TL temettü geliriniz  olur. Sonuç olarak; hisselerin fiyat hareketliliğinin dışında temettüden de yararlanırsınız.

Borsayı öğrenmenin en kolay yöntemleri için TIKLAYIN!

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.