Tesco Kipa – KIPA Hisse Senedi

0
4577

TESCO KİPA KİTLE PAZARLAMA TİCARET LOJİSTİK VE GIDA SANAYİ A.Ş. – KIPA

1992 yılında İzmir’de kurulan Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş., 2003 yılında İngiltere merkezli Tesco tarafından satın alındı. 2016 yılında da Kipa’nın yüzde 95.5’i  Migros’a satılmıştır.

Kipa,  İstanbul, Ankara ve İzmir gibi Türkiye’nin en büyük üç şehri de dahil olmak üzere, 20 şehirde 31 Alışveriş Merkezi ile birlikte toplam 169 mağaza, 3 akaryakıt istasyonu ve 1 dağıtım merkezine sahiptir. Toplam 354.384 metrekare satış alanında faaliyet göstermektedir. Ayrıca, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan otoprodüktör lisansına da sahip olan Kipa, 2009 tarihinden itibaren elektrik üretimi de gerçekleştirmektedir.

KIPA işlem kodu ile Borsa İstanbul’da işlem gören Kipa’nın ana faaliyet konusu perakende ticarettir. Kipa toptan ve perakende ticaret, otel ve lokantalar, perakende ticareti büyük mağazalar sektörlerinde faaliyet göstermektedir.

Kipa, Borsa İstanbul’da BIST 100 / BIST 100-30 / BIST HİZMETLER / BIST YILDIZ / BIST TİCARET / BIST TÜM endekslerine dahildir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.