‘TL, Fed’in faiz artırımının ardından istikrar kazanabilir’ 19.10.2016

Rabobank stratejisti Matys, Türk lirasının endişe kaynağı olabileceğini ancak ekonomideki yavaşlama ve enflasyondaki baskı nedeniyle TCMB'den 25 baz puan indirim beklemenin mantıklı olacağını söyledi

0
620

Rabobank gelişmekte olan piyasalar döviz stratejisti Piotr Matys müşteri notunda, Türkiye’de politika yapıcıların yeni bir faiz artırımına gitmekten sakınmaları için muhtemelen henüz erken olduğunu söyledi.

Matys, “Türk lirası endişe kaynağı olabilir, ancak Fed’in Aralık’ta faiz artırmasının ardından istikrar kazanabilir” dedi.

Rabobank stratejisti Matys, Türkiye ekonomisindeki yavaşlama ve “dezenflasyonist süreç” sürmekteyken, TCMB’nin gecelik borç verme faizinde 25 baz puan indirime gitmesinin beklenmesinin mantıklı olacağını söyledi.

Türkiye 10 yıl vadeli tahvil getirisi bugün TSİ 11:45 itibariyle 16 baz puan düşüşle yüzde 9.9’a gerilerken bu 22 Eylül’den bu yana en büyük düşüş oldu.

Türk lirası dolar karşısında yüzde 0.6 yükselişle 3.0786’dan işlem görürken, aylık bazda bakıldığında yüzde 3.5 değer kaybederek Bloomberg’in takip ettiği 24 gelişmekte olan ülke para birimi arasında en çok düşen para oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.