TL yine dertli başladı

0
2692

Türk Lirası, hükümet kurulması için zamanın dolması ve bunun sonucu ülkenin bu yıl ikinci kez seçime gidecek olması ile birlikte, küresel satış dalgasının etkisi ile düşüşünü genişletti.

Siyasi belirsizliklerin yanında, uluslararası piyasalarda riskli varlıklara ve özellikle gelişen ülke paralarına gelen sert satışlar Türk Lirası'nı da olumsuz etkiliyor.

Türk Lirası dolar karşısında Pazartesi günü yüzde 2.3 kadar düşerek 2.9865 seviyesine kadar değer kaybettikten sonra, TSİ 07:28'de 2.9580 seviyesine toparlandı. Türk Lirası bu yıl üçüncü en kötü performans gösteren gelişen ülke para birimi oldu.

Lira geçen hafta yüzde 2.9 düştü ve perşembe günü ilk kez 3 seviyesini kırdı.

Öte yandan, Türk Lirası euro karşısında da sert düştü ve 3.4270 ile tarihinin en zayıf seviyesine indi. Ancak daha sonra, TL euro karşısında bir miktar toparlanarak 3.40 seviyelerine geldi.

Bu hareketlerin sonucu, dolar ve euronun eşit ağırlıkta yer aldığı sepet kur da 3.2051 ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra 3.18'in altına indi.

İstanbul'da HSBC Varlık Yönetimi yatırım stratejisti İbrahim Aksoy, e-posta ile Bloomberg News'a yaptığı değerlendirmede, "Lira gelişen piyasalardaki satış dalgasından ve bununla birlikte düşük emtia fiyatları ve Çin'dekis atışlardan kaçamıyor," dedi ve "Siyasi durum ve para politikasının lirayı koruyup koruyamayacağına ilişkin şüpheler, Türk Lirası'nı daha kırılgan hale getiriyor" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.