‘TL’de kısa vadeli beklentiler aşağı yönlü’ 24.11.2016

IMF, Türk Lirası'nın kısa vadeli beklentilerin aşağı yönlü olduğu paralar arasında bulunduğunu belirtti.

0
527

TL, kısa vadeli beklentilerin aşağı yönlü olduğu paralar arasında

Uluslararası Para Fonu’na (IMF) Türkiye, Malezya, ve Güney Afrika paraları, gelişen piyasa paralarındaki zayıflamanın devam etmesi durumunda en korunmasız olanlar olduğunu vurguladı. Konuya ilişkin bir IMF göstergesine göre söz konusu ülkelerin dış rezervleri önerilen seviyelerin altında bulunuyor.

IMF tahminine göre Malezya’nın döviz rezervleri 2016 sonunda 100 milyar dolar olacak. Kurumun Rezerv Yeterlilik Değerlendirme göstergesine göre Malezya’nın kısa vadeli yabancı para cinsinden borcu nedeniyle 118.8 milyar dolar rezerve ihtiyacı bulunuyor. Malezya’nın 22 Kasım itibariye toplam 98.3 milyar doları bulunuyor.

Bloomberg’ün Barclays EM Local Currency Government Endeksi’ne göre Malezya yüzde 15.8’lik yıl sonu açığı ile 16 gelişen piyasa arasında birinci sırada yer alıyor. Türkiye ise yüzde 8.6 ile ikinci ve Güney Afrika yüzde 4.6 ile üçüncü sırada yer alıyor. SBI Securities tahvil birimi yöneticisi Tsutomu Soma, rezervlerde zayıf bir pozisyonun para birimlerini korunmasız bırakan ana nedenlerden biri olduğunu belirtti.

Malezya Ringiti, Türk Lirası ve Güney Afrika Randı’nın kısa vadeli beklentilerin aşağı yönlü göründüğü paralar arasında bulunduğunu ifade etti.

KAYNAK: BLOOMBERG HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.