Tüketicinin güveni azalıyor

0
2573

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Kasım ayında bir önceki aya göre %2,4 oranında azaldı Ekim ayında 70,3 olan endeks, Kasım ayında 68,7 değerine düştü.
   

Açıklamada şöyle denildi:
   

"Tasarruf etme ihtimali %5,2 azaldı

Tasarruf etme ihtimali endeksi %5,2 oranında azaldı. Ekim ayında 26,1 olan endeks, Kasım ayında 24,7 değerine düştü. Bu düşüş, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.

İşsiz sayısı beklentisi %3,9 azaldı

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %3,9 oranında azalarak, Kasım ayında 70,8 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

Hanenin maddi durum beklentisi %1,7 azaldı

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,7 oranında azaldı. Ekim ayında 90,2 olan endeks değeri Kasım ayında 88,6 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

Genel ekonomik durum beklentisi %0,9 azaldı

Ekim ayında 91,3 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi %0,9 oranında azalarak, Kasım ayında 90,5 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir."

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.