Türk hisselerine Fed dopingi

0
337

Türk hisse senetleri, Fed’in faiz oranlarını bu yıl artırması ihtimalinin düşmesi ile 2 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Borsa İstanbul 100 Endeksi, yüzde 1.4 artış göstererek İstanbul saat ile 10.50’de 75,406.22 puan ile 22 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Lira dolar karşısında yüzde 0.1 zayıflayarak 2.9951 seviyesine geldi. Lira, Cuma günü ABD’de açıklanan ve beklentilerin çok altında kalan istihdam verisinin ardından yüzde 1.2 değerlenmişti. Eylül ayına ait veri, ABD’li işverenlerin 142,000 istihdam sağladığını gösterdi. Veri, Bloomberg anketine katılan 96 ekonomistin en düşük tahmininden zayıf geldi.

Fed’in borçlanma maliyetlerini bu yıl artıracağı kaygıları ve Çin’deki ekonomik yavaşlama endişeleri riskli varlıklara olan talebi azalttı ve Türk hisselerinin 2015’te yüzde 12 gerilemesini tetikledi. Türkiye, öte yandan politik belirsizlik ve Doğu’da tansiyonun tırmanmasından olumsuz etkilendi. Ülke 6 ay içinde ikinci kez seçime gitmeye hazırlanıyor. Fed’in faizleri Aralık ayında artıracağına yönelik ihtimal, geçtiğimiz Perşembe günü yüzde 43 seviyesindeydi ancak yüzde 34’e geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.