‘Türkiye 2016’da şahlanacak’

0
2770

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğunu belirterek, "2016 yılı Türkiye'nin yeniden coştuğu, yeniden şahlandığı bir dönem olarak ortaya çıkacak. Türkiye, yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine ulaşacak" dedi.

Zeybekci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya, Ukrayna, Suriye, Irak gibi ülkelerdeki ateş çemberine, bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye'nin güvenilir bir ülke olduğunu söyledi.

Türkiye'nin 1,5 yıl içinde dört seçim yapmış olmasına rağmen ekonomisinin büyüdüğünü anlatan Zeybekci, "Şu anda son iki aydır ağustos ve eylülde cari fazla veren bir ülkeyiz. Cari açığımızı 2014 ve 2015'in ilk 9 ayında yüzde 50'ye yakın iyileştiren bir ülkeyiz. Dünyada en hızlı büyüyen 7'nci ülkeyiz. Bütçe açığının iyiliğinde yani başarıda dünyada ilk üçte yer alıyoruz şu anda" diye konuştu.

Zeybekci, Türkiye'nin yatırım için güvenilir bir ülke olduğunu bütün dünyanın bildiğini anlatarak, kredi derecelendirme kuruluşlarının bütün dünyada negatif görünümler hatta not kırmalar yaparken, Türkiye'nin yatırım yapılabilir bir ülke olduğunu teyit ettiğini vurguladı.

"Doğrudan yabancı sermaye girişi ilk 9 ayda yüzde 32 arttı"

Dünyada doğrudan yabancı sermaye akışlarının 2014 yılında yüzde 16, 2015 yılında da yüzde 20 civarında düştüğüne işaret eden Zeybekci, şöyle konuştu:

"Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye 2015 yılı ilk 9 ayda yüzde 32 arttı. Yıl sonuna kadar biz bunun yüzde 40'lar seviyesinde olmasını bekliyoruz. Televizyonlarda Türkiye'nin finansal, ekonomik yapısıyla ilgili Türkiye'yi fark etmedikleri, bilmedikleri için Türkiye'de yaşamalarına rağmen ülkemizin ekonomiyle ilgili ahkam kesmelerine rağmen, negatif bir beklentiyi her daim yaymaya çalışmalarına rağmen yabancıların Türkiye'ye olan ilgisi artarak devam ediyor."

"Türkiye fırsatlar ülkesidir"

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin fırsatlar ülkesi olduğunu vurgulayarak, "Türkiye, geleceğin ülkesidir. Onun için 2016 yılı, son 1,5-2 yıldan bu yana gerek seçimler gerekse çevremizdeki yaşanan olumsuzluklardan dolayı her şeyin ertelendiği bir dönem olarak ortaya çıktı. Tüketim, yatırım taleplerinin ertelendiği, büyümenin, istihdamın ertelendiği bir dönem olarak ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

1 Kasım seçimlerinden sonra 2016 yılının, Türkiye'nin yeniden coştuğu ve yeniden şahlandığı bir dönem olacağını belirten Zeybekci, Türkiye'nin yeniden yüzde 5'lik büyüme seviyelerine çıkacağını anlattı. Zeybekci, ülkenin her sene üst üste yüzde 5'lik büyümelere ulaşacağını dile getirerek, "Bu da 1,6-1,7 milyon yeni vatandaşın iş bulduğu, ihracatta yeniden yüzde 9'luk, yüzde 10'luk artılara doğru yönlendiği, yeniden artı ihracata döndüğü ve ihracatın büyümeye katkısının pozitif olarak Türkiye'de yansımaya başladığı anlamına geliyor" değerlendirmesinde bulundu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.