Türkiye’ye uyarı

0
3006

TCMB'nin bugün açıkladığı Eylül ayı cari işlemler dengesi verilerini değerlendiren JP Morgan, 6 yıl aradan sonra cari işlemler dengesinin fazla verisinin  Türkiye'nin dış yeniden dengelenmesinin zayıf yurt içi talep ve artan fiyat rekabetinin etkisiyle hız kazandığını gösterdiğinibildirdi.
 

Dış yeniden dengelenme sürecinin, artan fiyat rekabeti gücü, zayıf yurt içi talep ve bastırılmış enerji fiyatlarının etkisiyle gerilemeye devam etmesinin beklediklerini ifade eden JP Morgan, euro/ABD Doları paritesindeki durgunluğun da buna yardımcı olacağını öngördü. Bununla birlikte JP Morgan, yatırımcıların siyasi gelişmelere odaklı göründüklerini ve cari işlemlerdeki bu iyileşmenin büyük olasılıklasiyasi istikrar yeniden tesis edildikten sonra takdir edileceğini vurguladı.
 

Cari işlemler açığının bu yılın sonunda 37,2 milyar dolar ile GSYH'nın yüzde 5,2'si, gelecek yıl ise 34 milyar dolar ile GSYH'nın yüzde 4,7'si seviyesine gerileyeceğini tahmin eden JP Morgan, bu tahminler için, özellikle gelecek yılın tahminleri için risklerin aşağı yönlü olduğunu belirtti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.