Ünlü yatırımcıdan ‘altın’ tavsiye

0
2742

Uluslararası finans ve yatırım uzmanı Jim Rogers, önümüzdeki dönemde Ukrayna ve Kuzey Irak dahil olmak üzere jeopolitik gerilimlerin devam edebileceğini, bu dönemde altın ve doların ise yükseleceğini söyledi.

Rogers, küresel ekonomiye ilişin soruları yanıtlarken, "ABD'nin borç oranları giderek artıyor. Fakat halihazırda ABD dolarında yatırımım var. Yatırımlarımın bir kısmını dolarda tutmamın sebebi, önünüzdeki 2-3 yıllık dönemde daha fazla kur çalkantısı ve ekonomik gerilimin oluşacağını tahmin ediyorum" diye konuştu.

ALTIN ALMAYA DEVAM EDİYORUM

Dünyada finans uzmanları Mark Faber ve George Soros gibi altın yatırımları ile yakından tanınan Rogers, "Altın yatırımlarımı satmadım. Uzun zamandır altın almaya devam ediyorum. Peki altın güvenli liman mı? Bence o da değil. Fakat önümüzdeki dönemde kur cephesinde çalkantı olmasını bekliyorum" dedi. Kur cephesinde olası bir çalkantının olması durumunda yatırımcının altına karşı bakış açısının değişebileceğini belirten Rogers, "Bu dönemde insanlar altın ve dolara koşacaktır. Umuyorum ki bir balon oluşup patlamadan altınlarımı satıp başka bir alana ilerleyebilirim. Altın piyasasında ancak 5-6 yıl içerisinde bir balon oluşacağını düşünüyorum. O zamana kadar fiyatlar artacak" diye konuştu.

YENİ KRİZ DOLARDA MI?

Rogers, doların tırmanışının risk oluşturabileceğini de belirterek, "Üç yıllık sürenin sonunda ise önümüzdeki kriz ABD Doları'nda olacak" uyarısında bulundu. Küresel jeopolitik gerilimlerin uzun süreli istikrarsızlık ortamında dönüşerek, enerji fiyatlarının yukarı yönlü ilerlemesine neden olabileceğini vurgulayan Rogers, "Ukrayna'daki kriz sona ermedi. Çok daha uzun süre devam edebilir. Maalesef Ukrayna kötü yönetiliyor" dedi. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.