Ünlü yatırımcıdan piyasa analizi

0
2898

Uluslararası finans piyasalarında "Dr. Kıyamet" olarak da tanınan yatırım uzmanı Marc Faber, Çin kaynaklı endişeler nedeniyle son zamanlarda sert düşüşlerin yaşandığı küresel piyasalarda kısa vadede dengelenme beklediğini belirtti.

AA muhabirine konuşan Faber, "Çin’de borsanın ne şekilde hareket edeceğini bilebilmek çok zor. ABD ve Çin’de geçici bir iniş gördük. Şubat ayında yeniden bir zayıflama olabilir mi? Mümkün… Fakat şu anda görünüm yükseliş ve dengelenme yönünde. Yakın zamanda piyasalar dip yaptı. Yeniden yükseliş görülebilir. Önümüzdeki dönem, yuanın hareketine bağlı olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Faber, Çin Merkez Bankasının 2009 yılından beri düzenli olarak piyasalara müdahale ettiğini vurgulayarak, "Çin Merkez Bankası piyasaya para pompaladı. Fakat bunun da ekonomik aktivite üzerindeki etkilerinin bir sınırı var. Bence Çin’de ekonomik aktivite zayıf" ifadelerini kullandı.

Daha önce uluslararası medya kuruluşlarına görüş veren Faber, Çin'e ilişkin, "aşırı iyimser olmaktansa aşırı tedbirli olmayı" tercih ettiğini söylemişti.

'FED YIL SONUNA KADAR QE 4’E GİDECEK'

Faber, küresel piyasalarda bu ay içerisinde yükseliş trendi beklediğini kaydederek, "ABD Merkez Bankasının (Fed) daha fazla faiz artırmayacağını düşünüyorum. Çünkü mart ayında Fed de birçoğumuz gibi ekonominin zayıfladığını görecektir. ABD’de üretim, imalat, endüstri, ihracat alanlarında şimdiden birçok resesyon söz konusu. ABD’nin bu yıl bitmeden 4. QE’yi (parasal genişleme) başlatacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Gelişen piyasalara ilişkin bir süre daha beklemede kalınabileceğini belirten Faber, "ABD piyasasından alım yapmak yanlış olacaktır. Gelişen piyasa hisseleri şu an ucuz değil ama ABD hisselerine kıyasla görece pahalı değil" dedi.

Faber, petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde 35-60 dolar bandında seyredebileceğini aktararak, "Petrolde 100 dolar seviyelerinin yakın zamanlarda görmeyeceğiz. Altın fiyatlarında ise dibi gördüğümüzü, yukarı yönlü trende girdiğimizi düşünüyorum" görüşünü de paylaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.