‘USD/TRY 3,6000 direncine yönelebilir’ 15.12.2016

0
1258

FED yılın son para politikası toplantısında sürpriz yapmadı ve faizi 25 baz puan artırarak yüzde 0,50 – 0,75 bandına çekti. Kararı oy birliğiyle alan kurum, 2017 yılında daha hızlı faiz artırımı beklentisini de güçlendirdi. Kararın ardından Dolar Endeksi (DXY) değer kazandı.

Beklenen bir karar olması sebebiyle 25 baz puanlık faiz artırımı piyasalarda çoktan fiyatlanmıştı. Dolayısıyla asıl önemli faktör, FED üyelerinin beklentilerini içeren ‘dot-plot’ grafiği ile FED Başkanı Janet Yellen’ın açıklamaları oldu. Ekonomik beklentilerde revizyon gerçekleştiren kurum, 2016 yılı için büyüme tahminini yüzde 1,8’den 1,9’a, 2017 tahminini ise yüzde 2,0’den 2,1’e yükseltti. İşsizlik oranında azalma bekleyen FED ekonominin kaydettiği iyileşmeden memnun diyebiliriz.

Yatırımcılar tarafından en çok merak edilen konu ise üyelerin faiz tahminleriydi. Eylül ayı toplantısında 2017 yılı için 2 faiz artırımı öngören kurum, bu beklentisini de 3’e yükseltti. Şüphesiz ki Trump’ın ABD başkanı seçilmesi ardından enflasyonun tahminlerden hızlı artacağı beklentisi bu noktada temel etken. Ancak, FED üyelerinin yeni mali politikalar ve olası etkileri hakkında temkinli konuşmaya devam edeceklerini düşünüyoruz.

Kaynak: XTB Menkul

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.