Ve dolar kritik 2,35’i de aştı

0
2520

Güne 2,3000 TL seviyesinin hemen altında başlayan dolar /TL kuru ilerleyen dakikalarda 2,3000 TL seviyesinin üzerine çıktı.

Merkez de durduramadı

Öğlen saatlerinde Merkez Bankası’nın daha önce minimum 40 milyon dolar olacağını ilan ettiği döviz satım ihalesini 60 milyon dolar olarak açtığı haberiyle tekrar 2,3300 TL seviyesinin altına geriledi. Ancak akşam saatlerinde tekrar yukarı yönlü harekete geçen dolar / TL kuru uzmanlar tarafından son derece kritik bir seviye oyarak gösterilen 2,3447 – 2,3500 TL seviyesinin de üzerine çıktı. Böylece dolar son 11 ayın zirvesini test etmiş oldu. 

DOLAR NE KADAR?

Siyasi gelişmeler, küresel piyasalar ve yükselen kura TCMB'nin nasıl tepki vereceği izlenecek. Dolar/TL Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın faiz indirimi isteğini yenilemesi, 17 Aralık'ın yıldönümünün yaklaşması nedeniyle siyasi endişelerin yeniden artabileceğine yönelik endişelerle gelişmekte olan ülkelerden negatif ayrışmıştı.

Dolar/TL Ocak sonunda yine siyasi endişeler ve TCMB'nin faiz bileşiminin yetersiz kaldığı gerekçesiyle 2,39'u test ederek tarihi zirvesini görmüş ardından TCMB olağan üstü toplanarak 500 baz puana ulaşan faiz artışına gitmişti. Bankacılar bu hafta dış piyasalarda en önemli gelişmenin ABD Merkez Bankası'nın faiz kararının olacağını belirtirken iç piyasada ise TCMB'nin yükselen kura nasıl tepki vereceğinin ve siyasi gelişmelerin yakından izleneceğini söylediler.

DOLAR HANGİ YÖNE HAREKET EDEBİLİR?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.