Ve kritik tutanaklar açıklandı…

0
2676

Tutanaklar, ABD Merkez Bankası Fed’in geçen ayki toplantısında birçok Fed yetkilisinin, kısa vadeli faiz oranlarının “uzun bir süre daha” düşük seviyede kalması yönünde sözlü yönlendirmenin yeninden yazılmasını istediğini ancak piyasaların bunun politikada temel bir değişim olarak algılama olasılığından dolayı bundan geri adım attıklarına işaret etti.

SÖZLÜ YÖNLENDİRME TARTIŞMASI

Tutanaklar, faizi uzun süre daha sıfıra yakın seviyede tutma yönündeki açıklamanın Fed'in adımlarını verilere göre atacağı yönünde değil de uzun süre faizleri sıfıra yakın seviyede tutacağına dair bir söz verdiği şeklinde anlaşılmasından endişe edildiğine işaret etti. BÜYÜME BEKLENTİSİ DÜŞTÜ Fed yetkililerinin doların küresel piyasalardaki yükselişinden dolayı büyüme beklentilerini düşürdükleri de görüldü. Buna ek olarak bazı yetkililer, küresel ekonomideki iyileşmenin zayıflığına dair endişelerini dile getirdi.

İŞSİZLİK KRİTERİ

Tutanaklara göre Fed yetkilileri arasında atılacak adımlar için işsizlik kriterinde değişime gidilmesini istedi.

ENFLASYON

Tutanaklar, yetkililerin önümüzdeki birkaç yıl daha ABD'de enflasyon beklentisini yüzde 2'nin altında tuttuğuna işaret etti. ABD Merkez Bankası, 16-17 Eylül tarihlerinde gerçekleştirdiği Açık Piyasa Komitesi toplantısında faizleri beklenenin aksine sıfır seviyesinde tutmuş ve faizlerin "kayda değer uzun bir süre daha" düşük kalacağına işaret etmişti. Fed, varlık alımlarını da 10 milyar dolar azaltarak, 15 milyar dolara çekmişti.

BİR SONRAKİ TOPLANTI EKİM SONUNDA

Fed bir sonraki toplantısını 28-29 Ekim'de gerçekleştirecek

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.