Ve o kritik veri açıklandı…

0
2886

ABD'de tarım dışı istihdam Nisan ayında toparlanırken, Mart ayı verisi ilk açıklanandan daha düşük bir düzeye revize edildi. Bu veri ABD ekonomisinin ilk çeyrekteki zayıflığın ardından toparlanacağı beklentisini güçlendirdi. ABD'de işsizlik oranı ise yüzde 5.4 ile Mayıs 2008'den bu yana en düşük seviyeye indi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın açıkladığı veriye göre, istihdam Nisan'da 223 bin arttı. Mart ayı istihdamı ise 126 binden 85.000'e revize edildi. 

Piyasaların ve ABD Merkez Bankası Fed'in en yakından takip ettiği verilerden olan haftalık ücret artışı ise yüzde 0.1 artış ile tahminlerin altında kaldı.

İnşaat ve sağlık, geçtiğimiz ay işe alımların en hızlı arttığı sektörler oldu. Bu düzeydeki istihdam artışı ve istikrarlı şekilde artan ücretler Fed'i bu yıl faiz artırmasını sağlayabilir.

Oxford Economics Finansal Ekonomisti Kathy Bostjancic "Bu iyi bir toparlanma, 200 binin üstündeki her artış istihdam piyasasındaki durgunluğu azaltacaktır. 2014 sonundaki artış hızı sağlıksız ve sürdürülemezdi" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.