Yabancı hisse senetlerine yatırım yaparak para kazanmak

Borsa yatırımcısı için en temel strateji performansı yüksek şirketlerin hisselerine yatırım yaparak para kazanmaktır. Dolayısıyla tecrübeli yatırımcılar yerel piyasalar kadar yurtdışı piyasalarda işlem gören yabancı şirketlerin hisselerine de yatırım yapmayı tercih ederler.

0
5095

Hisse senedinin borsadaki performansı ile doğru orantılı olan hisse senedi gelirleri, ülkedeki ekonomik politik siyasi gelişmelerle doğru orantılıdır. Yerel piyasada yapılan hisse senedi yatırımlarında yatırımcı, hisse senedi portföyünün performansını ekonomik büyüme, enflasyon işsizlik, ekonomik ve politik riskler, kanun ve yasa değişiklerinin yaratacağı risklerden, ülke para biriminin dalgalanması gibi birçok risklerin etkisinden koruyamaz. Hele de hisse senetlerine yatırım yapılan şirketler gelişmekte olan ülkelerde yer alıyorlarsa yatırımcının işi çok zorlaşır. Bu ve bunun gibi unsurlar tecrübeli yatırımcıları küresel piyasalara işlem gören yabancı hisse senedi yatırımlarına iter. Örneğin ABD borsalarında işlem gören Apple hisseleri, ya da Japon borsasında işlem gören Toyota, Bridgestone, Panasonic şirketlerinin hisseleri ya da Avrupa Borsalarında işlem gören Adidas hissesi gibi. Örnekleri çeşitlendirmek mümkün.

Yabancı hisse senetlerine nasıl yatırım yapılır?

Yerel piyasaların dışında yabancı hisse senetlerine ilk defa yatırım yaparak para kazanmak isteyen yatırımcılar, nasıl yatırım yapacaklarını bilemedikleri için çekimser kalıyorlar. Haklılar da hangi aracı kurumda ne kadar sermaye ile hangi ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketin hisse senedini alacaklar, nasıl işlem yapacaklar bu ve benzeri birçok soru yatırımcıyı yabancı hisse senedine yatırım yapmaktan alıkoyar.

Yabancı hisse senetlerine yatırım yaparak para kazanmak istiyorsanız, öncelikle yabancı hisse senedinin işlem gördüğü borsaya direkt yatırım yapamayacağınıza göre yabancı borsalarda işlem yapmanıza aracılık edecek Sermaye Piyasası Kurulu’ndan lisanslı güvenilir bir aracı kurum üzerinden müşteri hesabı oluşturmanızda fayda var. Daha sonra yatırım yapacağınız yabancı hisse senetleri için yatırım yapmayı düşündüğünüz miktarı belirlemeniz gerekmektedir. Bu noktada yabancı hisse senetlerinde küçük sermaye ile de yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, kaldıraçlı işlem özellikli piyasalarda dünyanın en pahalı ve en popüler hisselerinde de yatırım yapma imkanı yakalanabilirler. Mesela bu konuda Forex piyasası çok iyi teminat yönetimi ve uzmanların alınan profesyonel analiz ve strateji desteği ile hedefler çok daha kolay yakalanabilir. Ayrıca yabancı hisse senetlerinin alım ve satım işlemlerinin online bilgisayar üzerinden olması ise yatırımcının işini çok kolaylaştırmaktır. Özetle yurtdışı borsalarda yatırım yapmak isteyen yatırımcılar bu konuda lisanslı profesyonel bir kurumda açacakları müşteri hesabı ile online olarak bu hisselerde ekran başında profesyonel uzman desteği ile yabancı hisse senetlerine yatırım yaparak para kazanabilirler.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.