Başarılı iletişim kurmak için 9 ipucu

Başarılı bir iletişim karşılıklı saygı ile kurulabildiği dünyamızda iletişim kurmak için 10 ipucu

0
5736

İletişim olanaklarının, hiç olmadığı kadar arttığı günümüzün dünyasında, ironik olarak iletişim kuramamak insanoğlunun en büyük sorunları arasında yer alıyor. Mutlaka fark etmişsinizdir, iyi iletişim kurmayan insanlar, kolaya kaçarak, karşısındaki insanları suçladıklarına çoğu zaman şahit olmuşsunuzdur.

Alıcı ve vericinin bulunduğu iletişimin iyi ve sağlıklı olarak gelişebilmesi için mutlaka her iki tarafında hazır ve algıya açık olması gereklidir. Başka bir şekilde söylemek gerekirse, iletişim kurmakta zorlanıyorsanız, hatayı sadece karşınızda aramayın.

İşte başarılı bir şekilde iletişim kurmak için 9 önemli ipucu

1- Size söylenenleri dikkatle dinleyin

Karşılıklı konuşmada, mutlaka size söylenilenleri can kulağı ile dinleyin. Karşınızdaki kişi sizi eleştirse dahi, siz eleştiriye değil, eleştirinin içindeki mesaja odaklanın.

2- Alt metne dikkat edin

Her konuşmanın içinde mutlaka bir alt metin bulunur. Satır arasını okumak olarak da geçen alt metinler, aslında karşınızdakinin gerçekten neyi ifade etmek istediğini içerdiğinin çok önemlidir.

3- Olumlu olun

Konuşmalarınıza “hayır”, “olmaz” gibi olumsuz cümlelerle başlamayın. Karşınızdakinin söylediklerini olumlu bir şekilde karşılayın. Bu durum sizi zayıf göstermek bir yana aksine daha güçlü ve konuşulabilir gösterecektir.

Para kazanabileceğiniz 5 farklı iş tıklayın

4- Karşınızdaki kişiye saygı gösterin

Karşınızdaki insanla iletişime geçtiğiniz zaman, mutlaka ona saygı gösterin. Bu saygıyı, onu dinleyerek, onu anladığınız mesajını vererek gösterebilirsiniz.

5- Göz teması kurun

Birisi ile iletişime geçtiğiniz anda, göz teması kurun. Bu sayede hem üstünlüğü ele geçirmiş olursunuz hem de konuşmadan kopmamış olursunuz.

6- Karşınızdaki kişinin sözünü kesmeyin

iyi bir iletişim için olmazsa olmazların başında karşınızdakinin sözünü kesmemek gelir. Her ne kadar karşınızdaki insan lafı gereğinden fazla uzatsa da, sözünü kesmeden önce kendisini ifade edebilmesi için fırsat verin. Bunu da beden dilinizle ifade edin.

7- Şüphe ettiğiniz bir şey olursa sorun

Eğer karşınızdaki birisi ile konuşurken, kafanıza takılan bir sorun olursa, mutlaka bunu sorun. Kafanıza takılanı sormanız hem sizin hem de karşı taraf için olumlu olacaktır.

Ekstra para kazanmanın 7 farklı yolu için tıklayın

8- Karşınızdaki kişiyi yansıtın

Karşınızdaki insanın hareketlerini tekrar edip, ona yansıtın. Bu sayede, karşınızdaki kişi sizi kendisine daha yakın bulur ve daha içten bir şekilde iletişimini sürdürür.

9- Doğru cevaplara ulaşmak için doğru soruları sorun

Mutlaka soru sorun ve sorularınızın cevaplarını arayın.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.