Yaşanan bu yükseliş yoksa bir balon mu?

0
2767

Amerikan boğa piyasası, her geçen gün,1990'ların sonundaki "dot-com" balonuna daha da fazla benziyor. Ancak değerlemerler istisna oluşturuyor.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi dün, kısa süreliğine de olsa, ilk defa 2,000 seviyesinin üzerine çıktı ve Nasdaq Bileşik Endeksi, Pets.com Inc.'nin değerinin 150 milyar doların üzerine çıktığı Mart 2000'de ulaşılan rekor seviyenin yalnızca yüzde 10 uzağıında. Yatırımcılar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Mart 2009'dan bu yana yıllıklandırılmış yüzde 24.5 getiri elde etti. İnternet rallisinin zirve yaptığı 24 Mart 2000'de sona eren eşit gün sayısındaki dönemde, getiri yüzde 27.1 olmuştu.

Hisse senetleri, rekor şirket karları, sıfıra yakın faizler ve hız kazanması beklenen ekonomik büyüme ortamında, on yılı aşkın süre önceki dönemdeki hızını yakalıyor. "Dot-com" balonu, S&P 500 Endeksi'nin kapanış bazında, şirket karlarının toplamının 30 katı seviyede işlem gördüğü dönemde zirve yaparken, değerleme şimdilerde yaklaşık 19 katı düzeyinde.

Atlanta'da JPMorgan Chase Private Bank küresel yatırım uzmanı Ed Hyland, "Gerçeğe uygun değerin pahalı bölümündeyiz, ancak bariz bir şekilde, 2000 yılındaki balon döneminde ya da bizi endişelendirecek bir yerde değil," dedi ve "Piyasanın daha da yükselmesi için potansiyel var" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi dün, kazançlarını geri vermeden önce, şirket satınalma haberleri ve Avrupa'da ekonomik teşviklerin artırılacağı beklentisinin desteği ile yüzde 0.7 yükselerek 2,001.95 puana kadar çıktı. VIX olarak bilinen Chicago Board Options Exchange Volatilite Endeksi, beş haftanın en düşük seviyesinden sıçrayarak, yüzde 2 yükselerek 11.70'e çıktı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.