Yatırım fonu Nedir?

Türk yatırımcı artan yüksek oynaklıktan yatırım fonlarına yönelerek korunmaya çalışıyor. Peki, yatırım fonu nedir?

0
4870

Türk sermaye ve finans piyasalarının gelişmişliğinin en büyük göstergelerinden biri de yatırımcının ihtiyacına göre şekillenen yatırım enstrümanlarıdır. Bu yatırım enstrümanları içinde ise yatırım fonları risk iştahı düşük yatırımcıların en çok tercih ettiği menkul kıymetler arasında. Özellikle son dönemde piyasalarda artan yüksek volatilitede yatırım fonları yatırımcının güvenli limanlarından biri haline geldi.

Türk yatırımcının gözdesi yatırım fonları, Sermaye Piyasası Kanunu şu şekilde tanımlıyor;

Yatırımcıların tasarruflarının sermaye piyasası araçlarında değerlendirilmek üzere bir havuz içerisinde toplanması ve profesyonel yöneticiler tarafından yönetilmesi esasına dayalı kolektif bir yatırım aracıdır.

Bu tanımdan da anlaşılacağı üzere yatırım fonları, yatırımcıların tasarruflarını profesyonel yatırımcılar tarafından yönetilen hisse senedi, tahvil gibi sermaye piyasası araçlarından ve kıymetli madenlerden oluşan portföylerde değerlendirmeleri imkanını sunar. Aynı zamanda yatırım fonları, yatırımcının fonda yer alan hisse senetlerinin, tahvillerin, bonoların veya döviz, altın gibi enstrümanların performanslarını, haberlerini, sermaye artırımı, temettü gibi gelişmeleri takip etmeden direkt olarak getiriye odaklanmasını sağlar. Likittir, yatırımcı kısa, orta veya uzun vade de yatırım yapabilir hatta günlük ve haftalık olarak da yatırım fonunda birikimlerini değerlendirebilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.