Yatırımcı güveni azaldı

0
3084

Euro Bölgesi'nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi, eylül ayında 13,6 puana inerek şubat ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırmalar yapan Sentix'ten yapılan açıklamada, ağustos ayında 18,4 puan olan Euro Bölgesi'ne ilişkin Yatırımcı Güven Endeksi'nin eylül ayında 13,6 puana gerilediği kaydedildi. Şubat ayından bu yana en düşük seviyeye inen endekse ilişkin piyasa beklentisi, 16,1 puan düzeyindeydi.

Açıklamada, Euro Bölgesi yatırımcılarının mevcut durum değerlendirmesi 15 puan civarında sabit kalsa da, altı aylık ekonomik beklentiler endeksinin 9,2 puan azalarak 12,3 puana gerilediği bildirildi.

Bölge'de yatırımcıların küresel ekonomideki gelişmelerden etkilendiğine işaret edilen açıklamada, "Yatırımcılar, şu an Çin ve diğer gelişen ülkelerdeki sıkıntıları Avro Bölgesi için, olumlu kendi iç ekonomik performansı ya da ABD tarafından olumlu performansla telafi edilemeyecek ağır bir yük olarak görüyor. Bunun ışığında, yatırımcıların ekonomik görünümü önemli ölçüde bastırılmış olarak kabul edilebilir" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ayrıca Japonya hariç ağırlıklı olarak Çin nedeniyle Asya ekonomisine ilişkin kaygıların giderek arttığı belirtildi.

Yaklaşık 13 yıllık geçmişe sahip Sentix Endeksi, haftalık bazda bini kurumsal olan yaklaşık 5 bin kayıtlı yatırımcının piyasa değerlendirmelerini ve beklentilerini ölçüyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.