Yatırımcılar Fed’den ne bekliyor?

0
2473

Bank of America (BofA) Merrill Lynch, Aralık ayı Fon Yöneticisi Araştırması'nı yayımladı. Araştırmaya göre, yatırımcıların yüzde 58'i ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizleri gelecek yıl içerisinde en az üç kez artıracağını tahmin ediyor. Katılımcıların yüzde 35'i, dolarda boğa piyasasını sonlandıracak en muhtemel olayın Fed'in faiz artırma döngüsünü bitirmesi olduğunu belirtiyor.

ÇİN EKONOMİSİNDE ZAYIFLAMA BEKLENİYOR

Bölgesel fon yöneticilerinin yüzde 43'ü, Çin ekonomisinin 2016'da zayıflayacağı görüşüne sahipken, bu oran geçen ay yüzde 4 seviyesindeydi.  Çin'in 2018 yılı için ağırlıklı ortalama büyüme tahminleri kasım ayındaki net yüzde 5,9 seviyesinden yüzde 5,5'e geriledi.

Portföylerinde emtiada gösterge altına inen varlık yöneticilerinin oranı kasım ayındaki yüzde 23 seviyesinden yüzde 29'a yükseldi. Açıklamada görüşlerine yer verilen BofA Merrill Lynch Küresel Araştırma Yatırım Baş Stratejisti Michael Hartnett, tüm varlıklar ile bölge ve sektör bazındaki tüm tahsislerde güçlü doların izlerini görmenin mümkün olduğunu belirterek, "2016 yılında dolara ilişkin bu sağlam görüşün tersine dönmesi ancak Fed'in son derece ılımlı bir tutum sergilemesi ve ABD'de şirket kazançlarının düşük gerçekleşmesi ile mümkün olabilir" ifadelerini kullandı. Avrupa Hisse Senedi ve Kantitatif Stratejisti James Barty ise Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararın yarattığı hayal kırıklığına rağmen, Avrupa hisse senetlerinin popülerliğini koruduğunu kaydetti.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.