Yellen konuştu dolar yükseldi

0
2776

Dolar göstergesi, Fed Başkanı Janet Yellen’in faiz artımının bu yıl geleceğine yönelik açıklamasının ardından 3 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Dolar euro karşısında iki aya yakın bir sürenin en büyük haftalık yükselişini kaydetmeye hazırlanıyor. Yunanistan Parlamentosu yeni bir kurtarma anlaşmasının sağlanması için kreditörlerin şart koştuğu kemer sıkma önlemlerini onayladı ve Fed’in borçlanma maliyetlerini artırması önündeki bir engel kalkmış oldu. Yeni Zelanda doları 6 yılın en düşük seviyesine gerilerken, süt tozu fiyatları geriledi. Avustralya doları, Kanada doları ile birlikte düşük seviyesini koruyor. Kanada Merkez Bankası faiz oranlarını indirdi.

Auckland’daki Westpac Banking Corp. kıdemli piyasa stratejisti Imre Speizer, “Dolar yukarı yönlü trendi sürdürüyor. Fed faizi bu yıl artırma yolunda ilerliyor” dedi.

Doların 10 önemli para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden Bloomberg Spot Dolar Endeksi, 1,203.18 puan ile 15 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.2 yükselerek Tokyo saati ile 10.44’te 1,203.06 puana geldi.

Dolar euro karşısında, yüzde 0.3 değerlenerek 1,0920 dolardan işlem gördü. Dolar yen karşısında yüzde 0.1 güçlenerek 123.85 yene geldi.

Yellen, Perşembe günü Senato Bankacılık Komitesi’nde konuşacak.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.