Yellen’ın cevaplaması gereken 5 soru

0
2703

Fed Başkanı Janet Yellen, bu hafta Temsilciler Meclisi ve Senato komitelerine 6 aylık konuşmasını gerçekleştirecek. Yellen'ın sözleri, özellikle giderek artan ve konuşmaları resesyon tehdidine yoğunlaştıran küresel ekonomik güvensizlik ve küresel finansal volatilite ışığında, yakından takip edilecek.

Yellen'ın gerçekleştireceği konuşmada, ekonomik gelişmelerin, görünümün ve Fed politika beklentilerine dair geniş değerlendirmenin bir parçası olarak sorulması gereken beş soru şu şekilde olmalı.

-Uluslararası zayıflık ABD ekonomisine yönelik beklentileri nasıl etkiliyor? Cuma günü yayınlanan Ocak ayı istihdam raporuna göre ekonomi mükemmel olmasa da, küresel görünüme ilişkin artan endişelere karşın görece iyi durumda olduğu görünüyor. Yellen'ın ABD ekonomisinin dayanıklılığına ilişkin ileriye dönük değerlendirmesi, hazine tahvil faizlerindeki sert düşüşün bazı insanlar tarafından gelecekte zayıflama olacağı yönünde algılanması durumu dikkate alındığında, yoğun ilgi görecek.

-Ücret artışlarında görülen son hızlanma sürdürülebilir mi? ABD'nin iş üretiminde geçtiğimiz yıllarda dünyanın dinamolarından biri olmasına karşın işgücü piyasasındak toparlanmaya, güvenilir ücret artışları eşlik etmedi. Ocak ayı istihdam raporundaki verilere göre, saatlik ücretler ve çalışılan saatlerde artış gerçekleşmesi, önümüzde daha fazla ücret artışı olduğu yönündeki tahminleri güçlendirdi. Çalışanlar ve yatırımcılar, Yellen'ın nu konudaki değerlendirmesi duymak isteyeceklerdir.

-ABD ekonomisi için enflasyon mu yoksa deflasyon mu esas riski oluşturuyor? Daha fazla ücret artışı olasılığı, enflasyon için yukarı yönlü bir trendi işaret ediyor. Fakat geçtiğimiz aylarda petrol fiyatlarının daha fazla düşmesi gibi özellikle Avrupa deflasyonist trendi destekleyen ters yönlü baskı uygulayan unsurlar da mevcut. İç büyümeyi sürdürmekte zorluk çeken bazı ülkeler, devalüasyon gibi deflasyon ihrac eden politikalar benimserken, şirketler riskten kaçarak ellerinde bulunan nakdi, yeni tesis ve ekipman gibi genişlemeci harcamalardan kaçınıyor. Yellen, bu güçler dengesinin nasıl evrileceği konusunda rehberlik edebilir.

-Bankacılık hisselerindeki sert düşüş yeni bir sorunumu işaret ediyor? Hisse senedi piyasaları, banka değerlemelerinin sert bir şekilde aşağı yönlü yeniden fiyatlamasını gerçekleştirdi. Bunda azalan kar marjları ve enerji sektörüne olan kredi maruziyetine ilişkin endişeler etkili oldu. Yatırımcılar, bu durumun sistematik bir risk oluşturup oluşturmadığı veya yeni ve kalıcı bir değerleme paradigması oluşturup oluşturmadığı konusunda Yellen'dan sinyal bekliyor olacaklar.

-Finansal piyasalardaki volatilite tüm ekonomiyi bozuyor mu? Piyasaların son davranışı, merkez bankaları tarafından ekonomiyi desteklemek amacıyla devam ettirilen alışılmışın dışındaki politikaların etkinliğine ilişkin sorular oluşturuyor. Bu kurumların daha az becerebilir (Euro Bölgesi, Çin ve Japonya) ve daha az istekli (Fed) olduğuna yönelik giderek artan farkındalık, ekonomiye daha geniş yayılmaların olabileceği konusunda endişeleri artırıyor.

Yellen'ın görüşleri, ABD ekonomisine yönelik piyasa görünümünü ve faiz artırımlarının olası sıklığı ve zamanlaması da dahil olmak üzere Fed politika beklentilerini etkileyecek.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.