Yine anlaşma olmadı…

0
2812

Bakanlar bugün 12.30'da Yunanistan'ın yeni tekliflerini görüşmek için telekonferansla bir araya gelecek. Yunanistan Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, paralel borç yapılanması çağrısıyla kreditörlere iki yıllık bir yardım programı teklifi yapıldığı bildirilmişti. Bunun üzerine Euro Bölgesi Maliye Bakanları Brüksel saatiyle 19:00’da acil bir telekonferans düzenleyerek Yunanistan’ın teklifini görüştü.

Ancak akşamki toplantıdan bir sonuç çıkmadı. Bakanlar, salı gecesi süresi dolan yardım programının uzatılmasını reddetti.Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, Twitter hesabından yaptığı açıklamada yardım paketinin kısa süreli olarak uzatılmasının ve borç traşının imkansız olduğunu yazdı.

Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselboem ise Yunanistan'ın çarşamba günü borç krizi konusunda yeni teklifler sunacağını ve Euro Bölgesi temsilcilerinin de aynı gün konuyu görüşmek için toplanacağını kaydetti. Dijsselboem ayrıca, yeni bir program talebinin ise ancak referandum sonrası görüşüleceğini ifade etti.Almanya Başbakanı Angela Merkel de toplantı öncesi yaptığı açıklamada, Almanya'nın Yunanistan'daki referandum öncesi, üçüncü bir yardım paketi önerisini görüşmeyeceğini kaydetmişti.

Yunanistan'ın sabahki açıklamasında ülkenin müzakere masasında kalmaya devam edeceği ve Euro Bölgesi'nde kalmak için her zaman uygun bir çözüm arayacağı ifade edilmişti. Haber sitesi Politico tarafından yayınlanan bir haberde ise Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras'ın yazdığı bir mektupta kreditörlerden, yeni bir paket yürürlüğe girene kadar teknik hatalardan kaçınmak için şu anki yardım programının kısa bir süreliğine uzatılmasını istediği bildirilmişti.Malta Başbakanı Muscat kreditörlerle anlaşma sağlandığı takdirde Yunanistan'ın referandumu ertelemeye hazır olduğunu söylemişti…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.