Yol açıldı… Borsa’dan çıkış başladı

0
2755

Yeni Sermaye Piyasası Yasası, halka açıklığı yüzde 5’in altına düşmüş şirketlere borsadan çıkma yolunu açınca şirketler borsanın çıkış kapısında sıra oldu. Denta Ambalaj, Acıbadem Sağlık, AFM Sinemaları ve Bosch Ev Aletleri’nin başvuruları kabul edildi bile. Şimdi sırada borsanın halka açılan ilk şirketlerinden birisi olan Demirdöküm ile Petrol Ofisi var. Ayrıca ayrılma isteğini bildiren Yapı Kredi Sigorta’nın isteği de bu yönde.

Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre, yeni SPK’ya göre şirketler borsadan çıkmak isterse diğer küçük ortaklara çağrı değil ayrılma hakkı tanıyarak yapabiliyor. Ayrılma hakkını ise sadece genel kurula gelen ve olumsuz oy kullanan ortaklar elde edebiliyor. Bu durum borsadan çıkmak isteyen şirketlerin maliyetlerini azaltıyor. Ayrılma hakkında küçük ortağın hisseyi satın alacağı fiyat ise işlemin ilk defa kamuya açıklandığı tarihten önceki, otuz gün içinde borsada oluşan ağırlıklı ortalama fiyatların aritmetik ortalaması olarak belirlenmiş durumda.

YABANCI ORTAĞA SATILANLAR

Borsadan çıkmak isteyen şirketlerin ortak özellikleri şirketin büyük ortak paylarının yabancılara satılmış olması. Aynı zamanda şirketlerin yeni sahipleri bulundukları ülkelerde de halka açık değil. Zaten sermaye ihtiyacı bulunmayan ve şirketin yüksek karlılığından yararlanmak isteyen yabancı şirket borsada kalıp karını küçük ortakla bölüşmek istemiyor. Diğer yandan şirketin satışı sırasında yüzde 95’ten fazla hisseyi hem çağrı yoluyla toplamış olan yabancı ortak halka açık olmanın getirdiği ağır yüklere de katlanmak istemiyor. Kottan çıkma konusunda ilk adımı, bu isteğini dün yineleyen Petrol Ofisi atmıştı. Çoğunluk hissesi OMV Enerji’ye ait olan şirket, borsadan çıkmak için başvurmuş fakat çağrı fiyatı konusunda anlaşmazlık yaşanması nedeniyle başvurusunu geri çekme kararı vermişti.

Çıkması muhtemel olanlar

Denizbank ve Finansbank’ın satışları ile halka açıklık oranları yüzde 0.1’lere geriledi. Kent Gıda’nın önce CaddburrySchweppes, sonra Greencastle’a satışıyla yapılan çağrının ardından hissedarlar % 99.46 oranında hissedarlık oranına sahip. Çimentaş’ta Intercem, Cementir ve Simest, Bossa’da Akkardan Sanayi, İzocam’da İzocam Holding de satıştan sonra payını artıran hakim ortak ve halka açıklığı düşen hisselere benzer diğer örnekler.

Halka açıklığı en düşük şirketler

Denizbank % 0.15

Finansbank% 0.18

Kent Gıda% 0.50

BSH Ev Aletleri% 0.66

TKB% 0.90

Yapı Kredi Sigorta% 1.00

Finans Leasing% 1.00

Aviva Sigorta% 1.00

Ege Profil% 2.00

Çimentaş% 2.00

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.