Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Son dönemde yeni bir iş kolu oluştu: youtuberlik.

0
4627

Arif’in Manchester’a attığı golü ararken nerelere nasıl geldiğimizi asla anlayamadığımız, dipsiz bir kuyu olan Youtube ‘un hayatımıza “komikli videoların” haricinde bir de youtuberlik mesleğini kattı. Ülkemizde henüz daha emekleme döneminde olan youtuberlik ile ayda 500 ila 2.000 liralık bir ek kazanç da elde edebilirsiniz, 100.000 dolar da…

Youtube’dan para kazanmak için atmanız gereken adımlar

İşte karşınızda adım adım Youtube ’dan para kazanmanın yolu:

Öncelikle hedefinizi belirleyin. Bu işi neden yapacaksınız? Para kazanmak mı yoksa herkes tarafından bilinmek için mi?

Hedefinizi belirledikten sonra, Youtube üzerinden açacağınız kanalın temasını belirlemelisiniz. Yoksa sağdan soldan topladığınız ve derlediğiniz videolarla sadece arkadaş çevrenize hitap edersiniz.

Temanızın evrensel değerler taşıması gibi bir fikirle yola çıksanız bile ana izleyici kitlenizin Türkiye’den olacağını unutmadan, hazırlayacağınız videoları buna göre hazırlayın.
Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de nasıl yapılır, nasıl oynanır gibi nasıl yapılır kanalları, moda ve teknolojik ürün tanıtım ve ilk kullanım kanalları büyük ilgi görüyor. Bunların haricinde çok değişik bir fikriniz varsa çok dikkatli olun, unutmayın ki bu gök kubbede söylenmemiş tek bir söz yoktur. Özgün olacağım diye youtuberların kötü bir taklidi haline gelmeyin.

Hataları ve yanlışları bulun

Temanızı seçtikten sonra, mutlaka size benzeyen şekilde yayın yapan, video yükleyen youtuberları izleyin. Hatalarını ve doğrularını çıkarın.

Tema olarak hiçbir şeye karar veremediyseniz, içinizden geleni yapacağınız videoblog tadında bir kanal da açabilirsiniz.

Gelelim en kazık kısma, açacağınız Youtube kanalına isim bulun. Ve ne kadar düşünürseniz düşünün, analiz yaparsanız yapın, düşündüğünüz ve aklınıza gelen hiçbir isim içinize sinmeyecek ve o isim en akla hayale gelmeyecek zamanda birde kafanızın içinde oluşuverecek.

Kanal açmayı unutmayın

Ve sondan bir önceki adım. Youtube ’dan kanalınızı oluşturun. Bunun için Youtube ’daki yardım sayfasını da kullanabilirsiniz. Ama benim öyle şeylerle işim yok diyorsanız, önce bir oturum açın, sonra karşınıza çıkacak yönergeleri izleyin, İşte karşınızda yeni kazanç kapınız…

Şimdi sıra geldi çektiğiniz videoları yüklemeye… Ne olursa olsun çektiğiniz tüm videolarda sizden bir şeyler olsun, çünkü ne kadar siz o kadar özgünlük ve içtenlik demektir. Zaten sanal dünyada arayıp da bulamadığımız şeyler bunlar değil mi?

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.