Yuan değer kazandı

0
871

Hong Kong'da işlem gören (offshore) yuan, Çin'in kendi para birimine karşı yabancı spekülasyonunu durdurmaya yönelik çabalarını sıkılaştırmasının ardından ardından değer kazandı ve Ekim ayından bu yana en büyük haftalık kazancının ardından yükselişini sürdürdü.

Çin Merkez Bankası (PBOC), yabancı finans kuruluşlarının Çin'de tuttukları yuan hesaplarına zorunlu karşılık faizi uygulayacağın duyrudu, ancak faizin seviyesi hakkında bilgi vermedi. Konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa göre, bu oran, büyük bankalar için şu anda yüzde 17.5 olan zorunlu karşılık faizi ile aynı olacak. Yabancı merkez bankaları, ülke refah fonları ve uluslararası kredi kuruluşları, PBOC'tan yapılan açıklamaya göre, bu değişiklikten etkilenmeyecek.

Singapur'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. döviz stratejisti Irene Cheung, "Çin'de gördüğümüz, offshore piyasada likiditeyi daraltmaya çalışarak, offshore bankaların ellerindeki yuanları bu piyasaya kanalize etmelerini daha pahalı hale getirmek," dedi ve "Temel olarak, offshore piyasada likidite dar tutulmaya devam ediliyor ve bu da yüksek fonlama maliyetlerine yol açıyor ve spekülatörleri offshore işlemlerde yuanda 'short' gitmekten alı koyuyor" şeklinde görüş bildirdi.

Hong Kong'da işlem göre yuan dolar karşısında, Bloomberg'in derlediği verilere göre geçen hafta yüzde 1.05 değer kazandıktan sonra, yüzde 0.41 daha yükselerek, lokal saat ile 10:42'de 6.5868 seviyesine çıktı. Yuan oshore işlemlerde, PBOC'un günlük referans kurunda yüzde 0.07 ile son dört haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.08 güçlenerek 6.5790 seviyesine yükseldi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.