Yuan’da hızlı artış

0
2675

Çin yuanı, Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkanı'nın para birimini desteklemeye yönelik açıklamaları ve referans kurun 1 ayın en yüksek seviyesinde belirlenmesinin ardından, bir hafta süren tatil sırasında dolardaki düşüş hareketini yakalama hareketi ile birlikte, 10 yılı aşkın sürenin en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Yuan Şanghay'daki işlemlerde yüzde 0.9 değer kazanarak yerel saat ile 10:50'de 6.5170'e çıktı ve Bloomberg'in derlediği verilere göre, ülkenin Temmuz 2005'te dolara endeksli kurdan vazgeçmesinden bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi. Hong Kong'da işlem gören offshore yuan yüzde 0.16 düşerek 6.5186 seviyesine indi ve onshore yuanı neredeyse yakaladı. Bu iki kur arasında, Çin piyasalarının yeni yıl tatili nedeniyle kapalı olduğu geçen hafta, offshore yuan lehine yüzde 1'lik prim vardı.

PBOC Pazartesi günü yuanın dolar karşısındaki günlük referans kurunu yüzde 0.3 yükselterek 6.5118 seviyesine çıakrdı ve böylece referans kurda Kasım ayından bu yana en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0.8 düşerken, Japon yeni yüzde 3 ve euro yüzde 0.9 değer kazandı.

PBOC Başkanı Zhou Xiaochuan, Caixin dergisine Cumartesi günü verdiği mülakatta, ülkenin ödemeler dengesinin iyi, sermaye çıkışlarının normal ve kurun döviz sepeti karşısındaki seyrinin temel olarak istikrarlı olduğunu söyledi. Bu durum, son aylarda bu gibi açıklamaların merkez bankasının başkan yardımcılarına ve araştırma bölümünün baş ekonomistine bırakıldığı dikkate alınırsa, sözel desteği artırıldığı anlamına geliyor.

,Çin'de merkez bankasının döviz rezervleri Ocak ayında, yuan üzerindeki aşağı baskıyı kırmak için dolar satışı ile birlikte, 99.5 milyar ile tarihinin ikinci en büyük azalışını yaşadı. Bloomberg Intellegence'ın hesaplamalarına göre, Çin'den geçen yıl yaklaşık 1 trilyon dolar sermaye çıktı.

Hong Kong'da Mizuho Bank Ltd. stratejisti Ken Cheung, "Kısa vadede, güçlü fiksing ve Zhou'nun yorumları PBOC'un yuana istikrar kazandırma yönündeki istikrarlı görüşünü yansırıyor," dedi ve "Yuanın değer kaybedeceğine yönelik beklentilerin kontrol altına alınması ve sermaye çıkışları en önemli öncelikler olarak kalmaya devam ediyor. Ilımlı bir değer kaybına izin verilebilir, ancak bu yuandaki düşüş beklentilerinin kontrol altına alınmasından sonra olur" şeklinde görüş bildirdi.

Çin'de ihracat Ocak ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.2 düştü. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, ihracatın yüzde 1.8 düşmesi bekleniyordu. Aynı dönemde ithalat yüzde 18.8 düştü ve bunun sonucu dış ticaret fazlası 63.3 milyar dolar ile rekor seviyede gerçekleşti. G-20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları 26-27 Şubat'ta Şanghay'da bir araya geliyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.