Yuan’da yükselişe devam…

0
2555

Offshore yuan, geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen devalüasyonun küresel piyasaları sarmasının ardından merkez bankası referans kurunun son dönemdeki istikrar mesajlarını desteklemesi ile yükselişi dördüncü güne taşıyor.

Çin Merkez Bankası’nın (PBOC) günlük fixingi dolar başına 6.3966 seviyesinde yatay bir seyir izliyor. Bloomberg’in 14 Ağustos’ta gerçekleştirdiği ankete göre ülkenin döviz rezervleri para birimini desteklemek müdahaleleri ile bir ayda 40 milyar dolar gerileyecek. PBOC’un Asistan Guvernörü Zhang Xiaohui 13 Ağustos’ta, “Yuandaki düzeltme temelde tamamlandı” dedi.

Hong Kong Bank of East Asia Ltd. döviz kuru analisti Kenix Lai, “Sabit bir fixing, geçtiğimiz haftaki hareketin ardından piyasayı istikrarlaştırıyor. Referans kur, PBOC’un duruşunda önemli bir rehber. PBOC, finansal risklerden kaçınmak için düşüşü kontrol edilebilir bir hızda tutmak istiyor” diye konuştu.

Devalüasyon yuanı 3 günde yüzde 3 zayıflattı. Hong Kong’da serbestçe işlem gören offshore yuan yüzde 0.18 yükselerek yerel saat ile 10.21’de 6.4359 seviyesinden işlem gördü ve dört günlük yükselişi yüzde 1.4’e genişletti. Yuan Şanghay’da yüzde 0.4 artış ile 6.3919 oldu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.