‘MHP ile koalisyon mümkün değil’

0
2727

AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüştü.

Davutoğlu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yaptığı 2, 5 saatlik görüşmenin ardından ilk kez açıklama yaptı.

İşte açıklamadan öne çıkan satır başları:

– Terörle mücadelede gelinen noktayı da ele aldık

– AK Parti ile koalisyon imkanını görmediğini söyledi

– Erken seçime destek vermeyeceklerini ifade etti

– 17 – 25 Aralık konusu da gündeme geldi

– CHP ve MHP ile koalisyon zemini oluşmadı

– Koalisyonu gerçekleştirecek bir yol gözükmüyor

 – Elimden gelen bütün çabayı gösterdim

Başbakan Ahmet Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin koalisyonu ve azınlık hükümetine desteği uygun görmediğini vurguladı.

Davutoğlu "Bahçeli kesinlikle erken seçime destek vermeyeceğini de ifade etti" diye konuştu.

Davutoğlu "Maalesef koalisyon zemini oluşmadı" dedi.

Açıklamaların ardından dolar/TL yeniden 2,86'yı aştı. Kur 2,8678 ile rekor tazeledi.

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle:

"Yol haritasını kararlı bir şekilde yürütüyoruz. Sayın Bahçeli ile samimi, dürüst, açık bir görüşme yaptık. Kendisi çok açık bir ifade ile kamuoyu ile paylaştığı 4 konuyu da ifade ederek AK parti ile koalisyon imkanını mümkün görmediğini söyledi. Seçim koalisyonu, azınlık hükümeti desteğini de kabuıl etmeyeceğini söyledi. Erken seçime de destek vermeyeceklerini söyledi. İfadelerine de çok saygı duydum. Cumhurbaşkanı makamı ile ilgili herhangi bir konuyu koalisyon görüşmelerinin bir parçası yapmayacağımızı söyledim.

Çözüm süreci ile ilgili, terörle mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi söyledim. 17-25 Aralık konusunda gündeme getirdiği bağlam ile de bunların paralel yapılanma çerçevesinde darbe teşebbüsü olduğunu ancak şeffaflık için her türlü adımı atacağımızı söyledim. Maalesef, çok arzu etmemize rağmen, Sayın Kılıçdaroğlu ya da Sayın Bahçeli ile koalisyon oluşturma imkanımızın olmadığı açıkça ortaya çıkmıştır. İlk fırsatta MKYK'yı toplayarak ardından Cumhurbaşkanımızla istişare yapıp yeni değerlendirmelerde bulunacağız.

Sayın Bahçeli de daha görüşmenin başında koalisyon olmayacağını söylemesi ile koalisyon ihtimalleri bitmiş oldu. Şu andaki tabloda koalisyon yapabilecek yol gözükmüyor. Elimden gelen bütün çabayı sarfettim. 9 Temmuz'dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğime inanıyorum. Ama muhatabım olan Genel Başkanların karar süreçlerine saygım sonsuz. Ben MYK ile görüşüp gerekirse görevi iade edeceğim."

– 9 Temmuz'dan bu yana olabilecek bütün yolları denediğimi düşünüyorum

– Gerekirse görevi iade edeceğim

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.