‘Yuanın değer kaybetmesi için dayanak yok’

0
361

Çin Merkez Bankası (PBOC), Başkan Zhou Xiaochuan'ın yuanın sürekli değer kaybetmesi için bir dayanak olmadığını söyleyerek uzun süren sessizliğini bozması ile birlikte, yuana ve ülke ekonomisine istikrarını sağlamaya yönelik çabalarını artrdı.

Zhou, Caixin dergisine Cumartesi günü verdiği mülakatta, ülkenin ödemeler dengesinin iyi, sermaye çıkışlarının normal ve kurun döviz sepeti karşısındaki seyrinin temel olarak istikrarlı olduğunu söyledi. Bu durum, son aylarda bu gibi açıklamaların merkez bankasının başkan yardımcılarına ve araştırma bölümünün baş ekonomistine bırakıldığı dikkate alınırsa, sözel desteği artırıldığı anlamına geliyor.

Zhou, Çin'in sermaye kontrollerini sıkılaştıracağına ilişkin spekülasyonu reddetti ve döviz rezervlerinde görülen kısa vadeli düşüşten endişe duymadığını söyledi. Zhro, ülkesinin ödemeler ve istikrarı korumak yeterli varlığının olduğunu sözlerine ekledi.

Çin'in politikası ve finansı üzerine çalışan University of California at San Diego profesörlerinden Victor Shih, "Zhou umutsuzca, son birkaç yılda seraye liberalizasyonuna yönelik attığı tüm adımların çöpe gitmediğini anlatmaya çalışıyor," dedi ve "Zhou yatırımcıların yuana olan güvenini artırmaya çalışıyor. Böylelikle Çin hükümeti son birkaç yıldır offshore yuandaki ilerlemelerinin tümünün ortadan kaldıracak aşırı tedbirlere gitmek zorunda kalmayacak" şeklinde görüş bildirdi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.