Yunanistan yeni teklif sunmayacak

0
2694

Yunanistan’ın bu hafta yapılacak Avrupa maliye bakanları toplantısında yeni teklif sunmak gibi bir planı bulunmuyor. Bu durum, ülkenin temerrütten kaçınmak amacıyla serbest bırakılmasını sağlamaya çalıştığı finansal yardım için daha fazla taviz vermeyeceğine işaret ediyor.

Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, Bild Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede, yeni bir teklifin maliye bakanları toplantısında sunulması öncesinde daha düşük bir seviyede tartışılarak çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Maliye bakanları toplantısı 18 Haziran’da Lüksemburg’ta gerçekleştirilecek. Varoufakis, Yunanistan’ın bir çözüm bulmaya istekli tavrını sürdürdüğünü ancak kreditörlerin anlaşmazlığı sona erdirmek için Yunanistan’ın tekliflerini ciddiye alması gerektiğini belirtti.

Hisse senetleri ve euro, haftasonu gerçekleştirilen görüşmelerden anlaşma çıkmaması ve çözülmesi gereken politik farkının gözler önüne serilmesi ile Pazartesi günü düşüş kaydetti. Yunanistan’ın Pazar günü Avrupa yetkililer ile yaptığı görüşme başlamasından 45 dakika sonra sona ermişti.

Pazartesi günü Avrupa Parlamentosu’nda konuşan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, “Avrupa’nın güçlü ve kapsamlı bir anlaşmaya ihtiyacı var ve buna yakın zamanda ihtiyacımız var. Şu an tüm aktörlerin elinden gelenin fazlasını yapması gerek. Top Yunan hükümetinin sahasında, gerekli adımların atılması gerek” diye konuştu.

Müzakerelerden kaynaklana yorgunluk taraflarda uyuşmazlığı artırırken, bazı Euro Bölgesi yetkilileri Yunanistan’ın para birliğinden çıkma ihtimalini kamuya açık bir biçimde dile getirdiler. Bunda Yunan hükümetinin taviz limitine ulaştığına işaret etmesi etkili oldu. Yunanistan emekli maaşlarında indirime gidilmesi ve vergi artırımı taleplerine karşı çıkıyor.

Maliye bakanları 18 Haziran'daki toplantı öncesinde Salı günü bir araya gelecekler…

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.