Zeybekci: Moody’s’i dikkate almıyoruz

0
2604

Denizli'de Kaledavaz Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Biber Festivali'nin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye ile ilgili açıklamalarına da değindi.

Bakan Zeybekci "Moody's Türkiye ile ilgili dokuz tane endişe belirtmiş, bir tanesi Türkiye'nin ekonomisi ile ilgili değil. Onun için biz onlara, 'Sizin yaptığınız bu yorumları biz ülke olarak kale almıyoruz' diyoruz. 30 Mart seçimlerinden önce bunlar Türkiye'nin büyüme ve ekonomik göstergeleri ile ilgili 'Türkiye aşağıya gidecek' diyorlardı. O zaman biz bir söz söyledik. 'Yılın ikinci yarısının başında bugün aşağıya doğru ibresini gösterenler, tıpış tıpış o sözlerini geri alacaklar, Türkiye'nin bütün göstergelerini yukarı revize edecekler' dedim. Sırayla hepsi de yaptı, Allah'a şükür. Yani hepsi de istemese de biraz gönülsüz de olsa Türkiye'nin göstergeleri hep yukarı yönde revize ettiler. Türkiye'nin göstergeleri hep yukarıda olacak" şeklinde konuştu.

Zeybekci, Moody's'in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce not açıklamaması ile ilgili ise "kredi derecelendirme kuruluşlarına, cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce 'ne oluyor orada' dediğimiz için duvar arkasına saklandılar. Ama bir tanesi, üzülerek söylüyorum. Bu iyi niyetle asla değerlendirilemez. Bu hazırlanmış bir metindi. Pazartesi günü Amerika'da yerleşik olan bir kredi derecelendirme kuruluşu, seçimler bitmiş, bu millet bir tercihte bulunmuş, bir demokrasi zaferi ilan edilmiş, diyor ki, 'Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili siyasi istikrarsızlık devam etmektedir.' Bakın, Türkiye'nin sağladığı ekonomik performansla, ekonomik başarılardan bir zerre dem vurmuyor. 'Kırılganlık devam etmektedir, 2015 seçimleri ne olacağına bakalım'. 2015 seçimleri gelse 2019 diyeceksin" diye konuştu.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.