Piyasalar güne nasıl başladı? 16.02.2017

Piyasalar güne nasıl başladı? İşte ayrıntılar...

0
3363

Küresel hisse senetlerini rekor seviyelere yükselten reflasyon işlemleri, yenin dolar karşısında sıçrama yapması ve ABD Hazine tahvillerinin son beş günde ilk kez değer kazanması ile birlikte Asya seansında etkisini kaybetti.

Tokyo’da hisse senetleri düşerken, dolar önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer yitirdi. Yatırımcılar, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin Çarşamba günü tarihinin en yüksek seviyesinden kapanmasının ardından, hisse senetlerinin daha ne kadr yükselebileceğini sırguluyor. ABD’de enflasyonun yükseldiğine ilişkin işaretler, Trump yönetiminin destekleyici maliye politikalarına ilişkin planlarının beklendiği bir ortamda, ekonominin daha yüksek faiz oranlarına dayanabileceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi Çarşamba günü yüzde 2.50’yi gördükten sonra geri çekildi.

Küresel hisse senetlerinin toplam değeri, ABD ekonomisinde büyümenin güçleneceği iyimserliği ile, Donald trump’ın başkanlığıa seçilmesinden bu yana 70 trilyon doların üzerinde artış gösterdi. Teknik bir gösterge, MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi’nin aşırı alım bölgesinde olabileceğini işaret ederken, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin (S&P 500) volatilite göstergesi Çarşamba günü Ocak ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Tokyo’da Sumitomo Mitsui Trust Bank Ltd. piyasa stratejisti Ayako Sera, “Hisse senetleri bu noktadan ralliyi sürdürebilir mi?” dedi ve “Japonya hisse senetlerinde bugün görülen düşüş Avrupa’ya ve daha sonra New York’a sıçrarsa, durum daha ciddi hale gelebilir. Ancak bekleyip görmek durumundayız” şeklinde görüş bildirdi.

Çarşamba günü açıklanan veriler, Fed’in Mart ayındaki toplantıda faiz artırımına gitme olasılığının yüzde 30’dan yüzde 42’ye çıkmasına neden oldu ve bu artış ayrıca, Fed Başkanı Janet Yellen’ın merkez bankasının faiz artırımı için Trump’ın maliye politikasına ilişkin planlarını beklemek durumunda olmadığını söylemesinden de destek buldu. ABD’nin yıllık enflasyonı Ocak ayında yüzde 2.5 ile 2012’den bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Yellen’ın konuşmasından önce, traderlar Fed’in borçlanma maliyetlerini artırmaya Haziran ayında başlayacağını düşünüyordu. Ancak şimdi, Bloomberg’in derlediği vadeli işlem verilerine göre, Mayıs ayına kadr bir faiz artışı bekleniyor. Bu hafta açıklanan veriler ayrıca Çin’de üretici fiyatlarındaki artışın hızlandığını gösterdi.

Piyasalarda yaklaşan önemli olaylar şöyle;

*ABD’de Perşembe günü konut başlangıçları verisi açıklanacak. Ticaret Bakanlığı’nın açıklayacağı bu verinin, artan konut binaları inşaatı ile birlikte önceki ayki beklenenden daha hızlı yükselişinin ardından, Ocak ayında değişiklik göstermemesi bekleniyor.

*G20 ülkelerinin bakanları Almanya’nın başkanlığında iki günlük toplantısına başlayacak. Rex Tillerson’ın dışişleri bakanı olarak ilk Avrupa ziyaretini bu toplantı ile gerçekleştirmesi bekleniyor.

Hisse Senetleri

*Japonya’da Topix Endeksi erken saatlerde kayıp ve kazanç bölgeleri arasına dalgalandıktan sonra Tokyo saati ile 13:28’de yüzde 0.3 aşağıda seyrediyordu. Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1’den az düştü. Yeni Zelanda’da S&P/NZX 50 Endeksi Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesinden yüzde 1.1 geriledi.

*Hong Kong’da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesini gördü. Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi, bankaların öncülüğünde, yüzde 0.2 tırmanarak Kasım 2015’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

*Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları gösterge endeksin dün yüzde 0.5 yükselmesinin ardından yüzde 0.1 geriledi ve MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi Çarşamba günü yüzde 0.6 tırmandı.

Para Birimleri

*Yen dolar karşısında Çarşamba günü yüzde 0.9 düştükten sonra yüzde 0.2 yükselerek 113.90 seviyesine çıktı.

*ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1’den az düştü ve dört günlük yükselişini durdurdu.

*Aussie olarak da adlandırılan Avustralya doları Çarşamba günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra fazla değişmedi. İşsizlik oranı Ocak ayında, tam zamanlı istihdamdaki sert düşüşe karşın beklenmedik bir şekilde geriledi ve bu durum Avustralya’nın işgücü piyasasndaki karışık durumu işaret ediyor.

Tahviller

*ABD’nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi Çarşamba günü yükselişini beşinci güne taşımasının ardından bir baz puan düşerek yüzde 2.48’e indi.

*Avustralya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi iki baz puan artarak yüzde 2.81’e çıktı ve yükselişini beşinci güne taşıdı.

Emtia

*Petrol , resmi rakamlara göre ABD’de Petrol stoklarının 1982’ye kadar giden haftalık veriler dikkate alındığında en yüksek seviyesine çıkmasının ardından yüzde 0.1 geriledi ve varil başına 53 dolar civarında işlem görüyor.

*Altın yüzde 0.1 yükselerek ons başına 1,234.84 dolara çıktı ve yükselişini üçüncü güne yaydı.

Kaynak: Bloomberg HT

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.