Yatırımcıların en sık yaptığı 5 hata Nedir?

Yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacıyla piyasada işlem yapan yatırımcılar kimi zaman hata yapıp, yanılabiliyor. Bu yanılgının altında ise birçok sebep yatıyor. Peki, yatırımcılar hangi hataları yapıyor? İşte yatırımcıların en sık yaptığı 5 hata;

0
2615

 

  1. Hırs

Yatırımcılar genellikle kazanma hırsı ile hareket ettiği için çoğu zaman hatalı işlem yapabiliyor. Halbuki aşırı hırs bir yatırımcının en büyük düşmanıdır. Dolayısıyla hırstan kaçınarak doğru bir strateji ile hareket ederek yatırım fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

  1. Piyasayla inatlaşmak

Piyasayla inatlaşıp, aksine hareket etmek yatırımcıların en sık yaptığı hataların başında yer alıyor. Bu sebeple her zaman piyasayla inatlaşmadan hareket etmekte fayda var.

  1. Riski doğru yönetememek

Risk her daim hayatımızdadır. Önemli olan riski kontrol altına almaktır. Peki, riski nasıl kontrol altına alacaksınız? Öncelikle oluşan riski doğru yöneterek işe başlamalısınız. Doğru yönetim, doğru strateji ile olur. Stratejiyi doğru belirledikten sonra riskinizi kontrol altına alabilirsiniz.

  1. Yatırım stratejisi oluşturmamak

Strateji yatırımın olmazsa olmazlarındadır. Stratejinizi belirmeden rastgele, tahmine dayalı işlemler yapmamalısınız. Temel ve teknik analize dayalı yatırım stratejisi ile ilerlerseniz hata yapanlardan değil başarıl olan yatırımcılardan olabilirsiniz.

  1. Gündemi takip etmemek

İşlem yapmadan önce gündemi takip etmemek yatırımcıların sık yaptığı hatalardan biridir. Mesela dolarda işlem yapan bir yatırımcının tarım dışı istihdam verisini takip etmesi gerekir. Bunun için işlem yaptığınız enstrümanın değerini etkileyebilecek tüm önemli verileri, gündemi yakından takip etmeli ve bu doğrultuda işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.