1 Euro = 1 dolar olur mu?

0
2703

Goldman Sachs Group Inc., euro/dolar'da yıl sonuna kadar parite seviyesine (1 dolar = 1 euro) ulaşılacağına ilişkin bahisini ikiye katladı. Ancak bankai dolarda bu süre içinde böylesine bir değer artışı tahmin etme konusunda pratik olarak yalnız kaldı.

ABD para biriminin parite seviyesine ulaşabilmesi için, Tokyo saati ile 12:37'de euro/dolar'daki 1.0763 seviyesi dikkate alındığına yüzde 7 den fazla değer kazanması gerekiyor. Böylesine büyük bir hareket, Bloomberg'in takip ettiği 60 bankanın tahminlerinin hiçbirinde yer almıyor. Dolar, Asya seansında Pazartesi günü, yüksek faizli varlıkların değer kazandığı bir ortamda, yüzde 0.2 geri çekilse bile, 30 Ekim'den bu yana yüzde 2.3 tırmandı ve bu yıl yüzde 12'nin üzerinde değer kazandı.

Dolar Cuma günü, bu yılın en güçlü istihdam verilerinin açıklanmasının ardından, Fed'in Aralık ayındfa faiz artırımına gitme ihtimalinin, merkez bankasının son toplantısından bir gün önceki seviyesi ıolan yüzde 35'ten yüzde 68'e çıkması ile birlikte güçlü bir yükseliş gösterdi.

New York'ta aralarında şef döviz stratejisti Robin Brooks'un da bulunduğu Goldman analistleri, Fed'in politikasını "normalleştirmesi" ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) enflasyonu artırmak için teşviği artırması ile birlikte, doların yükselmesi için oldukça fazla potansiyel olduğunu kaydettiler.

Raporda, "İstihdam verileri Aralık ayında faiz artırımının neredeyse kesinleştiğini gösterdi, ancak piyasalar halen dolarda uzun pozisyonlarını artırmak için halen tereddütlü," denildi. Goldman, "dolar euro karşısında Aralık ayındaki AMB toplantısına kadar 1.05'e değerlenecek ve yıl sonuna kadar parite seviyesine ulaşacak" yorumunda bulundu.

Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, euro/dolar'ın 31 Aralık itibariyle 1.09 seviyesinde olması bekleniyor. Bloomberg'in anketine katılanlar arasında dolarda en fazla yükseliş bekleyen analistin tahmini ise 1.05 seviyesinde. Euro doalr karşısında Mart ayında 1.0458 ile 12 yılın en düşük seviyesini gördü ve en son parite seviyesine Aralık 2002'de ulaştı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.