2015 yılında en çok hangi yatırım aracı kazandırdı?

0
2983

Deutsche Bank analistleri 2015 yılında tüm dünyada en çok getiri getiren yatırım araçlarını sıraladı. Buna göre yerel para cinsinden bakıldığında Salı günü itibarile 2015 yılında en çok getiri sağlayan yatırım aracı yüzde 23'lük primle Rus hisseleri oldu.

Marketwatch'un haberine göre, dolar bazında bakıldığında Rus hisseleri ise yılbaşından bu yana yüzde 4 prim yaptı. Analistler daha istikrarlı bir euronun, Rusya ile Avrupa arasındaki çatışmaların azalmasının ve Rus ekonomisinin toparlanması eğiliminin Rus varlıkların çıkışında etkili olduğunu ifade etti.

Rus varlıklarından sonra en çok kazandıran yatırım aracı Şanghay Bileşik endeksine kote hisseler oldu. Bu hisseler 2015 yılında yüzde 12,9 getiri sağladı.

EN ÇOK KAYBETTİREN İSE BREZİLYA ve KANADA HİSSELERİ

Rus ve Çin hisseleri yatırımcılarına kazandırırken en çok kaybettiren araçlar ise Brezilya ve Kanada hisseleri oldu. Brezilya hisseleri 2015'te yüzde 13,3 değer kaybederken, Kanada hisseleri de yüzde 10,9 kayıp yazdı.

Deutsche Bank Uluslararası Başekonomisti Torsten Slok, yüksek getirilerdeki türbülansın diğer riskli varlıklarla karşılaştırıldığında dikkate alınmayacak seviyede olduğunu belirtti.

Deutsche Bank'ın analizinde dikkat çeken diğer unsurlar ise Avrupa'nın ana endeksleri bu yıl yüzde 7 civarında getiri sağlarken, ABD hisselerinin yüzde 1 kayıp yazması oldu. Bununla birlikte Japon Nikkei endeksinin de yüzde 8'den daha fazla artış gösterdiği görüldü. Tahvillerde ise en çok kazandıranlar ABD ve Avrupa tahvilleri oldu. 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.