Borsalarda ‘Noel etkisi’ sürüyor

0
569

Japonya hisselerinin çoğu, Topix Endeksi'nin yaklaşık iki yılın en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirmesinin ardından değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları, petrol fiyatlarının Ağustos ayından bu yana en güçlü haftalık çıkışını gerçekleştirmesinin Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin bu yılın kayıplarını geri almasına yardımcı olmasının ardından fazla değişmedi.

Topix Endeksi art arda beş hafta düştükten sonra yukarı yönde hareket ederken, Hong Kong hisse senetlerideğer kaybetti. S&P 500 endeks vadeli kontratları, ham madde ve enerji şirketlerinin hisselerinin tatil nedeniyle kısalan haftada endeksin yüzde 2.8 yükselmesine destek olmasının ardından dalgalı seyretti. Batı Teksas petrolü (WTI) geçen hafta ABD'de stokların ve aktifpetrol sondaj kuyusu sayısının azalmasının etkisi ile yüzde 9.7 sıçramasının ardından haftaya zayıf tonda başladı. Avustralya, Yeni Zelanda ve İngiltere'de piyasalar bugün tatil nedeniyle kapalı. Doğalgaz değer kazandı.

Geçen hafta petrol fiyatlarında görülen sıçrama, düşen şirket karlarının küresel hisse senedi endekslerini aşağı çekeceği ve yatırım yapılabilir nota sahip olmayan tahvillerde güçlü satışlar getireceği endişelerinin olduğu sektörde baskının azalmasına neden oldu. S&P 500 Endeksi geçen hafta, Fed'in 16 Aralık'ta yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez faiz artırımına gitmesinin ardından kaydettiği zararların büyük bölümünü geri aldı. Japonya'da, Cuma günü açıklanan ve hafif bir artış gösteren enflasyon verisinin ardından, perakende satışlar ve sanayi üretimi Kasım ayında beklenenden daha fazla düştü.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. refah yönetimi bölümü başkan yardımcısı Vasu Menon,"2016 için, görünüm daha az belirsiz olacak ve yatırımcılar, Fed'in faiz artırım hızına ilişkin daha fazla açıklığın rahatlığını yaşamalı," dedi ve "Hisse senedi piyasaları muhtemelen, en azından 2016 yılının ilk yarısında volatil kalacak" şeklinde görüş bildirdi.

Topix Endeksi Tokyo saati ile 11:24'te yüzde 0.5 yukarıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi fazla değişmedi. Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 düştü. S&P 500 endeks vadeli kontratları kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalandı. Batı Teksas petrolü (WTI) yüzde 0.6 geriledi.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.