Fed tutanaklarında nelere bakılacak?

0
2998

ABD merkez bankası Fed, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 27-28 Ekim'de gerçekleştdiği toplantının tutanaklarını açıklayacak.

TSİ 21:00'de açıklanacak olan tutanaklarda, Wall Street Jourmal'a göre, dikkat edilecek bazı önemli noktalar şöyle;

1- Aralıkçılar

Üst düzey Fed yetkilileri tekrar tekrar bu yıl faiz artırımına gidilmesini beklediklerini söylediler. Ancak geçen ay toplantıya girdiklerinde, finans piyasaları, faiz artırımının 2016 yılına kalma ihtimalini daha fazla görüyordu. Ancak bu durum, Fed yetkililerinin toplantı sonrası yapılan açıklamada, merkez bankasının Aralık ayındaki "gelecek toplantıda" faiz artırımını düşüneceğini kaydetmelerinin ardından değişti. Tutanaklar, neden yetkililerin böylesine açık bir mesaj verdiğini ve bu kararın, birçok yatırımcının faiz artırımının yakın bir zamanda yapılmayacağı beklentisinden dolayın yetkililerin duyduğu rahatsızlığı ne ölçüde yansıttığını açıklayabilir.

2- Kaldırılan Cümle Gerçeği

Fed, Eylül ortasındaki politika açıklamasında, "son küresel ekonomik ve finansal gelişmeler ekonomik aktiviteyi bir miktar sınırlayabilir ve muhtemelen enflasyon üzerinde kısa vadede ilave aşağı baskılar oluşturacaktır" uyarısında bulundu. Bu cümleye, Ekim sonlarındaki açıklamada yer verilmedi, ancak açıklamada, yetkilileri "küresel ekonomik ve finansal gelişmeleri" izleyeceği notu eklendi. Tutanaklar, yetkililerin neden dolardaki yükseliş ve sadece birkaç hafta önce oldukça büyük olduğu düşünülen denizaşırı zayıflığa ilişkin endişelere vurgusunu azalttığını açıklayabilir. Fed'in Ekim toplantısından hemen önce, Avrupa Merkez Bankası teşvik çabalarını artırabileceğini işaret etti ve Çin Merkez Bankası faiz indirimine gitti. Bu hareketler uluslararası görünümü destekleyebilir. Bu gelişmelerden bu yana, dolar güçlendi ve yetkililerinin bir mali teşvik programı hazırladığı Japonya diğer bir teknik resesyona girdiği.

3- Beklenen Enflasyon

Fed yetkilileri, faiz artırımına başlamadan önce, uzun süredir durgun kalan ABD enflasyonunun yeniden yüzde 2 seviyesine doğru yükseleceğine "makul bir şekilde güven duymak" istediklerini söylüyorlarç Düşük petrol fiyatları ve güçlü doların genel fiyat artışı üzerinde baskı oluşturmaya devam etmesi ile birlikte, bazı politika yapıcılar diğerlerine göre daha fazla güven duyuyor. Tutanaklarda bu dinamik açığa çıkabilir. Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, bu ayın başında yaptığı açıklamada, "Petrol fiyatları düşüşünü ve dolar yükselişini durdurduğu zaman, yüzde 2 hedefinden fazla uzakta değiliz" derken, Chicago Fed Başkanı Charles Evans, geçen hafta, "enflasyon görünümü çok düşük" uyarısında bulundu.

4- Balonları İzlemek

San Francisco Fed Başkanı John Williams, Eylül sonunda yaptığı açıklamada, özellikle gayrımenkul sektöründe olmak üzere yüksek varlık fiyatları biçiminde dengesizliklerin ortaya çıktığına ilişkin işaretler gördüğünü ve bunun da alarm siztemini harekete geçirdiğini söyledi. Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, geçen haftaki açıklamasında, ticari gayrımenkulde "getiri arama" davranışının işaretleri olduğunu kaydett. Rosengren, "Boston gibi bir kentte yaptığınız kısa bir yürüyüşte gördüğünüz vinç sayısı, bugün olduğu gibi, iki haneli rakamlardaysa, bu durum böyle bir büyümenin sürdürülebilirliğini yansıtır" dedi.

5- Güvercin Muhalefet?

Geçen hafta yegane resmi muhalefet, hemen faiz artırımına gidilmesini savunan Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker'dan geldi. Ancak Aralık ayında faiz artırımını işaret etmeye yönelik bir hareket, Evans ce Fed guvernörleri Lael Brainard ve Daniel Tarullo'nun da içinde bulunduğu temkinli olunması gerektiğini savunan yetkililer tarafından hoş karşılanmayabilir. Tutanaklar, faiz artırımının zamanlamasına yönelik tartışmaların bir özetini verecektir ve yetkililerin simlerini vermeden, anlaşmazlığın boyutunu da açıklığa kavuşturabilir.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.