Altın “Fed” öncesi kayıplarını korudu

0
467

Altın, yatırımcıların buu haftaki Fed kaararını beklemeleri ve Çin ve Avrupa'daki parasal gevşeme ortamında, yavaşlayan küresel büyümenin etkisini değerlendirmeleri ile birlikte dört günlük kaybını korudu.

Spot altın Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,163.04 doalrdan bugün Singapur saati ile 10:46'da 1,164.32 dolara geldi. Metal son dört günde yüzde 1.1 düştü ve 1 Ekim'den bu yana en uzun günlük kayıp serisini gerçekleştirdi.

Altın traderları, 2006'dan bu yana yapacağı ilk faiz artırımının zamanlaması konusunda işaretler alabilmek için Fed'in takip ediyor. Fed yetkilileri para politikasını sıkılaştırma kararı almada büyüme, enflasyon ve işgücü piyasası verilerine ağırlık verirken, Çin ekonomisinin görünümü ve bunun ABD ve dünyanın kalan kısmı üzerindeki etkilerine ilişkin tartışmaların, bugün başlayacak ve iki gün sürecek Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ana gündemini oluşturması bekleniyor. Çin Merkez Bankası geçen hafya ekonomiyi desteklemek için faiz indirimine giderken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi teşvik tedbirlerini artırabileceğini işaret etti.

Huatai Great Wall Futures Co., bilgilendirme notunda, "ABD ekonomik büyümesi güçlü, ancak küresel büyümeni etkisi Fed'in kararı üzerinde baskı oluşturuyor," dedi ve "Halen Ekim ayında bir faiz artırımını gözardı edemeyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Vadeli işlem traderları, Fed'in bu haftaki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 6 görüyor. Ancak yatırımcılar beklemeye alınan politika değişimi konusunda işaretler alabilmek için Fed tarafından yapılacak açıklamayı bekleyecek.

Şanghay Altın Borsası'nda yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.4 yükselerek 239.34 yauana (ons başına 1,172.44 dolar) kadar çıktıktyan sonra 238.42 yuana geldi. Çin'de altın Pazartesi günü yüzde 0.9 geriledi. Spot platin ve palladyum değer kaybetti.
 

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.