Babacan’dan Koza İpek açıklaması

0
2563

AK Parti Ankara Milletvekili Adayı ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Habertürk – Bloomberg HT ortak yayınında soruları yanıtladı. Babacan, Koza İpek'e kayyum atanmasının tüm ekonomiye olumsuz etkisi olacağını düşünmediğini söyledi.

Babacan, 7 Haziran seçimlerinin piyasada olumsuz şoku olduğunu belirterek, “7 Haziran sonrası yaşanan şoka kıyasla 1 Kasım’a doğru daha öngörülebilir hava var. Umudumuz seçimde güçlü bir meclis tablosunun oluşması” dedi.

2015’in her açıdan zor bir yıl olduğunu belirten Babacan son 1 ayda ise piyasa göstergelerinde olumlu seyir olduğunu ve Türkiye’nin diğer gelişen ülkelerden pozitif ayrıştığını söyledi. Babacan, “Son haftalarda Türk Lirası dolara karşı değer kazandı, borsa 80 bin civarında dolaşmaya başladı. 1 Kasım seçimlerinin Türkiye’deki istikrar tablosunu güçlendirecek sonuçla bitecek beklentisini piyasalar fiyatlandırmaya başladı diye okuyoruz” ifadesini kullandı.

"Merkez gerektiği zaman gerekeni yapar hissi biraz daha hakim"

Ekonomideki genel durumu değerlendiren Babacan “Bankacılık sisteminin gücü devam ediyor, Merkez Bankası gerektiği zaman gerekeni yapacaktır hissi biraz daha hakim olmaya başladı, rüzgar sert esse de ekonomik temellerin sağlam durduğu değerlendiriliyor” diye konuştu.

Koza İpek Holding ve bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına dair ise Babacan “olay yargıya intikal etmişse süreç kendi yolunda gitmeli ancak ekonomi üzerinde kalıcı etkisi olacağına inanmıyoruz” yorumunu yaptı.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.