Altın fiyatlarında neler oluyor?

0
2532

Altın, Fed politika yapıcıları bir araya gelmeden önce, Avrupalı maliye bakanlarının Yunanistan'ın yeni Başbakanı ile, ülkeyi euroda tutmak için çalışma konusunda anlaşmaya varmaları ile birlikte, düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve son bir haftanın en düşük seviyesine indi.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

GRAM ALTIN NE KADAR?

Spot altın yüzde 0.7 düşüşle ons başına 1,272.44 dolara kadar inerek 19 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından, Singapur saati ile 13:44'te, 1,277.41 dolara geldi. Metal 22 Ocak'ta, Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvik programını genişletmesi ile birlikte, 1,307.62 dolara kadar çıkarak 15 Ağustos'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), politika yapıcılarının faiz artırımının zamanlamasını görüşeceği, iki gün sürecek toplantısına bu akşam başlayacak. Avrupa'da maliye bakanları, Yunanistan'ın kurtarma paketinin yeniden canlandırılmasını düşünmeye başladı ve yeni Başbakan Alexis Tsipras ile, borçları silme talebinden vazgeçtiği sürece, birlikte çalışma konusunda istekli olduklarının işaretini verdi. Altın bu yıl, Fed'in borçlanma maliyetlerini artırmayı öteleyebileceği spekülasyonuna bağlı olarak yüzde 7.7 yükseldi.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti James Steel, bilgilendirme notunda, "Altın piyasasında dikkatler yaklaşmakta olan FOMC toplantısına çevriebilir," dedi ve "Piyasanın odaklanması, Yunanistan'daki gelişmelerden ziyade, küresel para politikası beklentileri üzerinde olacak. Kısa vadede, altın bu yılın başlarındaki kazançlarını konsolide etmeye devam edebilir" şeklinde görüş bildirdi.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.6 düşüşle 1,273 dolara kadar inerek 20 Ocak'tan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra 1,278.20 dolara geldi. Bloomberg News'un anketine katılan 53 ekonomistin 45'i, Fed'in gösterge faizi Haziran ayında artırmasını bekliyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, Hollanda Aralık ayında, altın rezervlerini artıran Rusya ve Kazakistan'a katılırken, Türkiye ve Meksika, altın varlıklarını azaltan ülkeler arasında yer aldı.

Spot gümüş yüzde 0.4 düşüşle ons başına 17.8514 dolara geriledi. Platin fazla değişmeyerek ons başına 1,253.60 dolarda kalırken, palladyum yüzde 0.4 düşüşle ons başına 777.20 dolara indi

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.