Piyasada gözler Merkez’de…

0
2684

ABD'de dün açıklanan Dallas Fed imalat endeksinin beklentilerin altında kalmasının ardından tahvil faizleri ve pay piyasalarında yatay bir seyir izlendi.

ABD 10 yıl vadeli tahvilin faizi yüzde 1,83 seviyesinden günü tamamlarken, Dow Jones endeksi yüzde 0,03, S&P 500 endeksi yüzde 0,26, Nasdaq endeksi yüzde 0,29 değer kazandı.

Analistler, yarın açıklanacak ABD Merkez Bankası (Fed) kararları öncesinde bugün yoğun veri takviminin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtiyor.

Avrupa tarafında, Yunanistan'da genel seçimleri SYRIZA partisinin kazanması ve AB karşıtı olarak görülen ANEL partisiyle koalisyon kuracağının açıklanmasının ardından AB tarafından Yunanistan ile ilgili gelecek haber ve açıklamaların önemi arttı.

Dün piyasalar kapandıktan sonra kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin Rusya'nın "BBB-" olan kredi notunu "yatırım yapılamaz seviye" olarak kabul edilen "BB+"ya düşürmesi ise rublenin avro ve dolar karşısında yaklaşık yüzde 7 değer kaybetmesine neden oldu.

Almanya'da DAX endeksi dün günü yüzde 1,40 yükselişle tamamlarken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,74, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,29 değer kazandı.

Asya tarafında bugün Çin'de açıklanan sanayi karlarının yıllık yüzde 8 gerilmesinin ardından Şanghay endeksi kapanışa yakın yüzde 0,97 gerilerken, Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 1,72 yükseldi.

Yurtiçinde, dün piyasaların pozitif görünümü sürdürdüğü görülürken, özellikle tahvil faizlerindeki düşüşün desteği ile BIST 100 endeksi günü yüzde 0,75 yükselişle tamamladı.

Analistler, bugün açıklanacak TCMB enflasyon raporu ve sonrasında Başkan Başçı'nın para politikasına ilişkin açıklamalarının piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını ifade ediyor.

TCMB'nin son enflasyon raporunda 2015 yılı TÜFE tahmini yüzde 6,1 olmuştu. Başçı'nın açıklamalarında faizlerin seyri ile ilgili sinyallerin aranacağını belirten analistler, yarınki Fed kararları öncesinde pozitif görünümün korunabileceğini tahmin ediyor.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.