Altın için bir de böyle tahmin var

0
2592

USAGOLD Centennial Precious Metals Inc., hızlanan enflasyon görünümüne bağlı olarak, altının bu yılki sürpriz rallisini sürdüreceğini ve fiyatların Eylül ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmanacağını kaydeti.

ALTIN FİYATLARINDAKİ SON DURUMU GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

Denver'da USAGOLD'un şef piyasa analisti Peter Grant, metalin Asya'dan yüksek talebin de desteği ile, bu yılın sonuna kadar ons başına 1,400 dolara erişeceğini söyledi. Grant, altının Fed faizi yükseltse dahi değer kazanacağını, zira borçlanma maliyetlerindeki artışlara muhtemelen yükselen tüketici fiyatlarının eşlik edeceğini sözlerine ekledi.

Altın vadeli kontratları, 30 Haziran 2006'ya kadarki iki yıllık dönemde, Fed'in gösterge faizi yüzde 1.25'ten yüzde 5.25'e yükseltmesi le birlikte, yüzde 57 değer kazandı. Faiz oranları, merkez bankasının yüzde 3.3'ten yüzde 4.3'e hızlanan enflasyonu kontrol altına almada zorlanması ile birlikte yükseldi. Altın temmuz ayında, borçlanma maliyetlerinde yükseliş beklentilerinin altının alternatif varlık olarak cazibesini azaltmasının etkisi ile yüzde 3 düştü.

Altını 28 yıldır izleyen Grant, "Geçmişe baktığımızda, faizlerin artması ile birlikte altının da yükseldiğini gördüğümüz birçok duruma rastlarız," dedi ve 2004 ile 2006 arasındaki dönemi işaret ederek, "Enflasyon yükseliyordu ve Fed, enflasyonu faizleri yükselterek takip ediyordu" şeklinde görüş bildirdi.

Altın bu yıl, kısmen Ukrayna ve Orta Doğu'daki şiddet olaylarının metale yönelik güvenli liman alımlarını artırmasının etkisi ile yüzde 7.2 ralli yaparak 1,288.90 dolara çıktı. Metal 2013 yılında, ABD'de hızlanan ekonomik büyümenin Fed'in varlık alımlarını azaltmasına neden olacağı endişesi ile yüzde 28 değer kaybetti ve son 30 yılın en hızlı yıllık kaybını gerçekleştirdi.

Hindistan'ın İthalatı

ABD merkez bankası, 30 Temmuz'daki toplantısında, aylık varlık alımlarını 25 milyar dolara indirdi. Fed böylelikle, varlık alımlarını, her biri 10 milyar dolar olmak üzere, altı toplantı üst üste düşürdü.

Dünyanın ikinci en büyük altın tüketicisi Hindistan'ın altın ithalatı, merkez bankasının daha fazla banka ve traderın denizaşırı altın alımı yapmasına izin vermesinin ardından, Haziran ayında yüzde 65 sıçradı ve ülkenin dış ticaret açığının 11 ayın zirvesine çıkmasına yardımcı oldu.

Grant , "Öncelikle, fiyatların yükselmesinin temel faktörü olarak, gerçek fiziki talebe bakıyorum," dedi ve "Ayrıca, yıl sonuna doğru enerji fiyatlarının da artacağı beklentisi ile enflasyonun da biraz yükseleceğini düşünüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

USAGOLD, değerli metallerde aracılık yapan bir kuruluş.

GÖRÜŞLERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAPIN:

Yorum Yapın:

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.